27 Aralık 2017 15:59
Son Düzenlenme Tarihi: 27 Aralık 2017 16:02

Garzan mezarlığından çıkarılan cenazeler İstanbul ATK’de 

İstanbul Adli Tıp Kurumu'nun Garzan Mezarlığı’ndan ailelerinden habersiz çıkarılan 267 cenazenin kendilerinde olduğunu kabul ettiği iddia edildi.

Garzan mezarlığından çıkarılan cenazeler İstanbul ATK’de 

Paylaş

Yıkılan Garzan Mezarlığı’nda ailelerinden habersiz çıkarılan 267 cenazeyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. İstanbul Adli Tıp Kurumu, "Cenazeler daha önce bombardımandan zarar görmüş. Kimlikleri netleşmesi için cenazeler burada" bilgisini verdi. 
 
İstanbul Adli Tıp Kurumu, Bitlis merkeze bağlı Yukarı Ölek (Oleka Jor) köyünde bulunan Garzan Mezarlığı’ndaki 267 cenazenin kendilerinde olduğunu kabul etti. Cenazesi mezarlıkta çıkarılanlar arasında bulunan Fedakar Turan'ın İstanbul'da yaşayan kardeşi Erhan Turan, İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesi’ne başvuruda bulunarak, hukuki destek talep etti.

ADLİ TIP KURUMUNDAN BİLGİ 

Ailenin başvurusu üzerine İHD yetkilileri, dün Adli Tıp Kurumu’nu arayarak konuyla ilgili bilgi talebinde bulundu. Erhan Turan, ATK yetkililerin bugün İHD avukatlarına şu açıklamayı yaptığını aktardı: "Mezarlığa daha önce bir bombardıman olmuş, bazı cenazeler zarar görmüş, hatta birkaç ailenin kendi mezarlarını tespit edemediklerine dair başvurusu olmuş. Bu yüzden kimlikleri netleşmesi için cenazeler burada. Ama başka hiçbir açıklama yapamayız.”
 
Açıklamayı yeterli bulmayan ve kafalardaki soru işaretlere yanıt olmadığın söyleyen Turan, konunun daha da netleşmesi için girişimlerinin sürdüğünü kaydetti. 
 
Bitlis Savcılığı ise, olayın duyurulmasından sonra başvuru yapan ailelere, “Dosyada gizlilik kararı var” diyerek, bilgi vermemişti. (Van/MA)
 

ÖNCEKİ HABER

Mehmet Ağar, Galatasaray'da listeye giremiyor

SONRAKİ HABER

Doktora hakaret eden hasta yakınına 11 ay hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa