27 Aralık 2017 13:35

PEN Onur Ödülü, Turhan Günay’a

PEN Onur Ödülü Cumhuriyet gazetesine yönelik soruşturma kapsamında 7 ay tutuklu kalan Turhan Günay’a verildi.

Paylaş

PEN Onur Ödülü bu yıl “edebiyata ve demokrasi kültürüne yaptığı katkılardan ötürü” Cumhuriyet Gazetesi Kitap Eki Editörü Turhan Günay’a verildi.  

PEN Yazarlar Derneği tarafından yapılan açıklamada: “Edebiyatımıza yıllardır yaptığınız katkılar için; genç şairlere, yol gösterdiğiniz için; yazılarınız, eleştirileriniz, yöneticiliğiniz ve editörlüğünüzle edebiyatın yaratıcı ve birleştirici gücünü yücelttiğiniz için; tüm çalışmalarınızdaki dikkat, titizlik ve özen için; düşünce ve ifade özgürlüğünü her ne pahasına olursa olsun savunduğunuz için; hayata karşı onur ve vicdanlı duruşunuz için; sözünüzü, düşüncenizi, eyleminizi, saz çalışınızı, türkü çağırışını, güler yüzünüzü ve daha nice özelliği bir kıldığınız ve kişiliğinizin harcı yaptığınız için; size 2017 PEN Onur Ödülü’nü sunmaktan kıvanç ve sevinç duyduğumuzu bildiririz” denildi. 6 Ocak Cumartesi günü saat 10:30’da yapılacak olan PEN olağan genel kurulunda ödül Turhan Günay’a takdim edilecek. 

TURHAN GÜNAY KİMDİR?

Gazeteci ve Yazar Turhan Günay 1946’da Konya’nın Ereğli ilçesinde doğdu. 1969 yılında Günaydın gurubunda gazeteciliğe başladı. 1971’de Gırgır mizah dergisinde yazı işleri müdürlüğü yapan Günay; bir dönem Fırt dergisinde yazı işleri müdürlüğü görevini üstlendi. Günay, Yeni Gündem dergisinin yazı işlerinde de görev aldı. 

CUMHURİYET DAVASINDA 7 AY TUTUKLU KALMIŞTI

30 yıla yakın Cumhuriyet Gazetesi'nde çalışan 25 yıldır Kitap Eki 'nin Yayın Yönetmenliği'ni yürüten Turhan Günay, Cumhuriyet gazetesine yönelik soruşturma kapsamında yedi ay tutuklu kalmıştı. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

DİSK Genel Başkanı Beko: Kadro mücadelemiz sürecek

SONRAKİ HABER

Başbakan Yıldırım, Suudi Arabistan Kralı Selman ile görüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...