27 Aralık 2017 12:48

Posco Assan işçilerinin mücadelesi sürüyor

Sendikalaştıkları için işten atılan Posco Assan işçileri Ankara’ya yürümek için yeniden fabrika önünde buluştu.

Posco Assan işçilerinin mücadelesi sürüyor

Paylaş

Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten atılan Posco Assan işçileri, Ankara’ya yürümek için bugün yeniden fabrika önünde buluştu. Çalışma Bakanlığı’nın göndermediği yetki belgesini almak için dün yürüyüşe başlayan işçilere saldıran polis, aralarında sendikacıların da olduğu 30 kişiyi gözaltına almıştı.

Gözaltından serbest bırakılan işçiler ve sendikacılar bugün yeniden fabrika önünde bir araya geldi. İşçilere destek için fabrika önüne gelen CHP Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan emniyet güçleri ile işçilere müdahalede bulunmaması için görüşme gerçekleştirdi. “Gerekirse vekilliğimi yakarım” diyen Kaplan, işçilerin engellenmemesini istedi.

BAKANLIK YETKİYİ CUMA GÜNÜ GÖNDERME SÖZÜ VERDİ

Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlenme mücadelesi veren Posco Assan işçileri, Çalışma Bakanlığına yarına kadar süre tanıdı. Bakanlığın cuma gününe kadar yetki belgesini gönderme sözünü verdiğini duyuran işçiler, sözün tutulmaması halinde Ankara’ya yürüyüş kararını uygulayacaklarını söyledi. 

Çalışma Bakanlığının 42 gündür göndermediği yetki belgesini almak için önceki gün yürüyüşe geçen işçilere saldıran polis, aralarında sendikacıların da olduğu 30 kişiyi gözaltına almıştı. Aynı gece serbest bırakılan işçiler ve sendikacılar, dün yeniden fabrika önünde toplandı. Yapılan görüşmelerin ardından Çalışma Bakanlığı cuma gününe kadar yetki belgesini gönderme sözü verdi. Bunun üzerine yürüyüş kararı askıya alındı. 

Burada işçilere seslenen Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “Kibar Holding Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı için özel bir şey mi ifade ediyor? Neden yetki belgesi gönderilmiyor” diye sordu. AKP’nin Kocaeli milletvekillerinin, valinin, büyükşehir belediye başkanının verdiği sözleri tutmadığını hatırlatan Serdaroğlu, “İşçilerin oy verdiği siyasi partinin milletvekilleri, işçilerin haklarını korumak yerine Kibar Holdingin, dünya devi Posco’nun hakkını savunuyor” dedi. Serdaroğlu, verilen sözün tutulmaması halinde sendikanın örgütlü olduğu diğer fabrikalardaki işçilerin de katılımıyla yürüyüşü gerçekleştireceklerini duyurdu. CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan da işçilerin yanında yer almaya devam edeceklerini bildirdi. 

Açıklama sırasında sık sık  “Direne direne kazanacağız”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Atılan işçiler geri alınsın”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı. (Kocaeli/EVRENSEL)


POLİS SALDIRISI MECLİS GÜNDEMİNDE

HDP Ağrı milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu’na polis saldırısına uğrayan Posco Assan işçilerini sordu. Taşdemir, işçilerin engellenmesinin yasal gerekçesinin açıklanmasını istedi.

HDP Ağrı milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, İzmit’te Posco Assan fabrikasında Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten atılan 88 işçinin Ankara’ya başlattığı yürüyüşe yapılan polis saldırısına ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 
Taşdemir, Posco işçilerinin göstermelik gerekçelerle işten atılmalarının üzerine anayasal haklarına sahip çıktıklarını ancak henüz yürüyüş başlamadan işçilere ve Birleşik Metal-İş yöneticilerine yönelik polis saldırısının gerçekleştiğini ifade etti. Anayasal haklarını kullanan işçilerin engellenmesinin yasal gerekçesini soran Taşdemir, işçilere yasadışı müdahalede bulunan polisler hakkında bir işlem başlatılıp başlatılmayacağının da açıklanmasını istedi. Taşdemir, “Bakanlık tarafından işçilerle ilişkiye geçilmiş, çalışma koşulları ve talepleri konusunda
bilgi alınmış mıdır?” diye sordu. 

Çalışma Bakanlığı tarafından sunulan bilgilere göre Türkiye’de sendikalı sayısının 2010 yılında 3.232.679 iken 2016 yılında 1.499.515’e düştüğünü hatırlatan Taşdemir, sendikalı sayısının artırılması için Bakanlık tarafından yürütülen çalışmaların da açıklanmasını istedi. (Ankara/EVRENSEL)


ÇİĞLİ SCHNEIDER İŞÇİLERİNDEN POSCO’YA DESTEK

İzmir Çiğli’de kurulu olan ve Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Schneider fabrikası işçileri, Posco Assan işçilerine yönelik polis saldırısını ve gözaltıları protesto etti.

Yemekhanede işçilere seslenen İşyeri Baştemsilcisi Sedat Sadak, Posco işçilerinin mücadelesinin kendi mücadeleleri olduğunu ve her zaman onların yanında olacaklarını söyledi. İşçiler, Sadak’ın konuşmalarını alkışlarla karşıladı. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

KHK ile kapatılan Fatih Üniversitesi'ne FETÖ operasyonu

SONRAKİ HABER

Karl Marx’ın Londra’daki mezarına bir kez daha saldırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa