27 Aralık 2017 10:04

Gemlik'in taşınması projesinin arkasında gizli rant kuşkusu

Doç. Dr. Ertuğrul Aksoy ve DOĞADER üyesi Murat Demir, KHK ile Gemlik’in taşınmasının ardında gizli rant olabileceği kuşkusunu taşıdıklarını belirtti.

Gemlik'in taşınması projesinin arkasında gizli rant kuşkusu

Paylaş

Elif ÇETİNER

696 Nolu KHK ile Gemlik’in taşınmasının özel yasa ile karara bağlanmasını değerlendiren Uludağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ertuğrul Aksoy ve DOĞADER üyesi Murat Demir,  projenin arkasında gizli rant olabileceği kuşkusu taşıdıklarını belirtti.

Son yayınlanan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Bursa’nın Gemlik ilçesi için özel yasa çıkarıldı. KHK’nin geçici 25’inci maddesi ile Gemlik´in üst bölgelere taşınmasında engel olan Zeytin Koruma Kanunu, Gemlik´e özel yasa ile aşılmış oldu. Geçtiğimiz yıllar boyunca proje halinde bekletilen tasarı vatandaşların tepkisi ile bekletiliyordu. 

Yayınlanan KHK ile proje apar topar yasalaştı ve ilerleyen günlerde hayata geçirilmesi bekleniyor. Maddeye tepkiler ise bugünden gelmeye başladı. 

Bursa Doğa ve Çevre Koruma Derneği üyesi Murat Demir ve Uludağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ertuğrul Aksoy, projenin arkasında gizli rant olabileceği kuşkusu taşıdıklarını söyledi.

‘O ALANLAR ZEYTİNLİKLERE DÖNÜŞTÜRÜLMELİ’

Murat Demir

Gemlik’in taşınması projesinin KHK ile alınmasını değerlendiren Murat Demir alınan kararın insanlara danışılmadan alınmasına tepki gösterdi. Demir, “Bizim en büyük kaygımız şu, Gemlik’in etrafı zeytinliklerle çevrili. Gemlik boşaltılacaksa, zeytinlik alanlar yok edilecekse, o zaman bundan 100 yıl önceki haline çevrilmeli. O alanlar tekrar zeytinliklere dönüştürülmeli” dedi.

‘HER PROJENİN ARDINDAN BELLİ BİR KESİME RANT SAĞLANIYOR’

Alınan kararın ardından, boşaltılacak alanların ranta açılmasından endişe duyduklarını belirten Demir, “Biz boşaltılacak alanların zeytinliğe dönüştürüleceğine inanmıyoruz. Daha çok merkezi boşaltarak, insanları tepelere, TOKİ tarzı konutlara taşıyarak, Gemlik'i de ranta açacaklarını düşünüyoruz” dedi. İktidarın “çılgın projeler” ile sürekli halkın gündemini değiştirdiğine dikkat çeken Demir, “Her projenin altında da belli bir kesim rant elde ediyor. Halktan çok belli bir kesime hizmet eden projeler üretiliyor” dedi.

‘İNSANLARIN DEPREM KORKUSUNU KULLANIYORLAR’

Doç. Dr. Ertuğrul Aksoy

KHK ile geçirilen yasayı orman ve yeşil alanların talanı olarak değerlendiren Doç. Dr. Ertuğrul Aksoy, kanunda direkt olarak belirtilmese de zeytinlik alanların yok olacağını söyledi. Ormanlık alanların kamu alanı olduğuna vurgu yapan Aksoy, “Ormanlık alanlar kamunun alanı. Bu proje daha önce önümüze geldiğinde biz boşaltılacak 10 binlik konut alanının yerine ne koyacaklarını sorduk. Bu projenin doğru olmadığını söyledik. Boşaltılan alanlara ne yapılacak yeşil alan mı, rezidanslar mı? Yeşil alanlara dönüşmeyecek bu alanlar ranta mı açılacak? Önümüze net bir planın konulmasını istedik ama süreç bugün KHK’lere kadar geldi. Oldubitti ile insanların deprem korkularını kullanarak alanı boşaltacaklar. Cevaplanması gereken bir sürü soru var” dedi.

‘İNSANLAR NEDEN TEPELERE ÇIKARILIYOR’

Ormanlık ve zeytinlik alanların yok edilmesi bölgede farklı afetlere de yol açabileceğini ifade eden Aksoy, “Kamu alanı olan ormanların yok edilmesi ile birlikte ileride o alanlarda oluşacak, taşkın, heyelan sıkıntısı Gemlikli insanları öldürmeyecek mi? Bunun önlemini kim nasıl alacak. Toprak kaymalarını nasıl önleyecekler. İnsanlar bir adımda sahile inebiliyorken o insanları neden tepelere çıkarılıyor sorusu da akıllarda yer alan başka bir soru” diye konuştu.

‘GEMLİK ZEYTİNİNİN GEN ALANLARI FEDA EDİLEMEZ’

Proje ile birlikte dünyaca ünlü Gemlik zeytininin de tehlikeye girdiğini belirten Aksoy, “Bu proje Gemlik zeytinine de dolaylı olarak zarar verecek. Zeytincilik kanununu değiştirmeleri mümkün değil. Üretim yapılmayan zeytinlik alanları aynı zamanda Gemlik zeytininin gen alanları ve o alanlar feda edilecek alanlar değil. Bu projenin arkasında saklı kalan farklı düşünceler var” ifadesinde bulundu. 

‘GÜÇ BİZDE MESAJI VERİLMEK İSTENİYOR’

Projenin defalarca reddedilmesinin ardından KHK ile dayatıldığını söyleyen Aksoy, iktidar tarafından "Siz engel çıkarmak isteyebilirsiniz ama güç bizim elimizde. Ben istediğimi yaparım" mesajı verilmek istediğini söyledi. Aksoy son olarak, “Gemlik Gemliklerin olmalı. İnsanlar başka alanlara sürülmemeli” dedi. (Bursa/MA)
 

ÖNCEKİ HABER

ABD’li kadına 284 milyar dolarlık elektrik faturası!

SONRAKİ HABER

İki akademisyene 1'er yıl 3'er ay hapis cezası verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa