MHP’de KHK çatlağı

MHP’de KHK çatlağı

MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya KHK’yi ‘hukuk devleti anlayışının konulduğu tabuta son bir çivi çakmak’ olarak nitelemesine MHP’den tepki geldi.

MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya’nın Kanun Hükmünde Kararnameyi “hukuk devleti anlayışının konulduğu tabuta son bir çivi çakmak” olarak nitelemesine MHP’den tepki geldi. Kaya’ya “Neden rahatsız olduğu” sorusunu yönelten MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, sivillere yargı bağışıklığı getiren düzenlemeyi de savundu.

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, İstanbul Milletvekili Atila Kaya’nın KHK’larla ilgili “Yeni iki KHK, Anayasanın üstünlüğü, hukuk devleti anlayışının konulduğu tabuta son bir çivi çakmak anlamına geliyor” açıklamasına tepki gösterdi. MHP’nin darbe döneminde yaşadıklarını anımsatan Büyükataman, Kaya’nın ‘tabuta son bir çivi çakmak’ nitelemesini sert bir dille eleştirdi. Kaya’nın görüşlerinin MHP’nin görüşlerini yansıtmadığını belirten Büyükataman, “Ayrıca esef verici olan CHP ve yandaşları ile aynı hizada yer almış olması kendi adına bir talihsizliktir. Türk milletine karşı kin duyanlar, kinlerarası diyalog kuranlar tamamdır da Atila Kaya’ya ne olmaktadır? Neden rahatsız olmuştur?” sorusunu yöneltti.

‘MEŞRU MÜDAFAA HAKKINI TAHKİM ETMİŞTİR’

MHP’nin KHK’lar konusundaki görüşlerinin Devlet Bahçeli tarafından paylaşıldığına işaret eden Büyükataman, sivillere yargı bağışıklığı getiren düzenlemeyi de savunarak şunları kaydetti:

“Tartışmalara sebep olan 6755 sayılı kanunun 37. maddesinin 1. fıkrasında getirilmiş olan hukuki, idari, mali ve cezai sorumsuzluk hali, eylemlerin niteliği bakımından açık bir sınırlamaya tabi tutulmuştur. Bu eylemler yalnızca darbe teşebbüsü çerçevesinde değerlendirilmelidir. Zira 1. fıkranın 1. cümlesinde açıkça ‘darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin’ ibaresi, kanun koyucunun maksadının somut, açık, anlaşılır ve her türlü şüpheden uzak bir şekilde darbe ve darbeye teşebbüs eylemi sayılabilecek hususları kapsadığını göstermektedir. Dolayısıyla darbe teşebbüsünün olmadığı bir ortamda ister asker ve polis isterse sivil kimselerin yaptığı eylemler bu kanunun kapsamı dışında kalacaktır. Kaldı ki 15 Temmuz alçak darbe girişimine karşı durmak, gerek kamu görevlileri gerek diğer vatandaşlarımız bakımından meşru bir haktır. Zira bu girişimin failleri ve azmettiricileri, üzerine titrediğimiz Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve onun kuruluş esasları içinde nadide bir yere sahip hukuk devleti ilkesini ayaklar altına alarak, her Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşına bu düzene sahip çıkma ve bu hain girişime direnme hakkını vermiştir. Evrensel hukuk ilkelerinin en önemlilerinden biri olan ‘meşru müdafaa hakkı’, tam da böylesi bir gayrimeşru ve haksız saldırı karşısında kabul edilmiş ve insanlığın ortak kazanımı olarak hukuk alemi içinde yerini almıştır. Bu sebeple 6755 sayılı kanunun getirdiği sorumsuzluk hali, Türk milletinin zaten sahip olduğu meşru müdafaa hakkını tahkim etmiştir. Meseleye bu boyutuyla da dikkat çekmek varlığını Türk milletine adamış MHP bakımından bir kutlu görevdir.”  (ANKA)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 27 Aralık 2017 09:16
www.evrensel.net
ETİKETLER MHPKHKOHAL