27 Aralık 2017 08:33

Suriye'de cihatçılar orduya ait savaş uçağını düşürdü

Suriye'de ordu uçağı, cihatçılar tarafından düşürüldü, pilot öldürüldü.

Paylaş

Suriye'nin Hama vilayetinin kuzeyinde ordu uçağı cihatçılar tarafından düşürüldü. Suriye Resmi Haber Ajansı (SANA), uçağın pilotunun öldürüldüğünü duyurdu.

Al Masdar'ın haberine göre L-39 Albatros tipi savaş uçağı, güdümlü füzelerle düşürüldü. Pilotun sağ kurtulduğu ancak uçak düştükten sonra boğazı kesilerek öldürüldüğü öne sürüldü.

Saldırıyı ilk olarak Özgür Suriye Ordusu'na bağlı Özgür İdlib Ordusu üstlendi. Ancak Reuters saldırının el Kaide bağlantılı Tahrir Şam Heyeti tarafından gerçekleştirildiğini duyurdu.

Cihatçılar, sosyal medya hesaplarından öldürülen pilota ait olduğu belirtilen ve pilotun cansız bedenini bir kamyonun arkasında gösteren videolar paylaştı. Ayrıca saldırı anına ait olduğu öne sürülen bir görüntü de yayınlandı.

Pilotun Humus kentinden Basim Hasan olduğu belirtildi. Bu bilgi, henüz doğrulanmadı. Uçakta olduğu düşünülen ikinci pilotun akıbeti belirsizliğini koruyor.

Suriye ordusunun Hama'nın kuzeyi ve İdlib'in güneyindeki operasyonları devam ediyor. Bölgede son dönemde IŞİD de hakimiyet alanı elde etmeye çalışıyor. Astana'da Türkiye, Rusya ve İran'ın gerilimi azaltma bölgeleri ilan etme kararı aldığı İdlib'in büyük çoğunluğu Tahrir Şam Heyeti'nin kontrolünde. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Osmaniye KTÜ’de rektörün dekan eşi görevden alındı

SONRAKİ HABER

Rahşan Ecevit 97 yaşında hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...