27 Aralık 2017 05:19

Kız çocuğunu okutmamak düşünce özgürlüğü sayıldı!

İzmir’de okullarda dağıtılan 3. sınıf hayat bilgisi kitabında kız çocuklarının okula gönderilmemesi düşünce özgürlüğü sayıldı.

Paylaş

Metehan UD
İzmir

İzmir’de okullarda dağıtılan 3. sınıf hayat bilgisi kitabında kız çocuklarının okula gönderilmemesi düşünce özgürlüğü olarak değerlendirildi. Metinde eğitim hakkı engellenen kız çocukları kişilerin vicdanına bırakılıyor. 

İzmir’de Sevgi Yayınları tarafından basılan ve 3. sınıflarda okutulan hayat bilgisi kitabında aileleri tarafından okula gönderilmeyen kız çocukları ile ilgili kısım dikkat çekiyor.  

Kitapta, kız çocuklarının okula gönderilmemesi konusu, ‘Farklı Düşünebiliriz’ başlığı ile ele alınıyor. Kitabın 66 ve 67. sayfalarında yer alan hikayede babası tarafından okula gönderilmekten vazgeçirilen Elif’in sınıf arkadaşı Aylin’in annesi ile olan konuşmaları yer alıyor. 

Hikayede Aylin’in annesi, Elif’i okula göndermemek için direnen babası hakkında “Sevgili kızım kararından vazgeçmemek için direnen bu insana kızmamalısın. Bu kişi, çevresinde  çoğunlukla kendisi gibi düşünen insanlar olduğu için verdiği kararın doğru olduğuna inanıyor. O kadar çok sıkıntıları ve sorunları var ki Elif’in geleceğini düşünmeden onun evde olması gerekliliğine inanmış. Onu hor görerek, düşüncesinden dolayı azarlayarak alışkanlık ve düşüncelerini yok sayamayız. Onu dinlemeli ve ön yargılı davranmadan sorunu çözmeliyiz” ifadeleri yer alıyor. 

DEVLETİN SORUMLULUĞU HATIRLATILMADI

Hikayenin sonunda Elif’in okula dönmesi yardımseverlikle çözülse de kız çocuklarının okula gönderilmemesi düşünce özgürlüğü çerçevesinde ele alınıyor ve bu konudaki devletin sorumluluğuna değinilmiyor. Hikayenin sonunda verilen mesaj kısmında ise şu ifadeler yer alıyor:

“İnsanların sahip olduğu en önemli hak ve hürriyetlerden biri de düşünce hürriyetidir. Düşüncesinden dolayı kimseye ön yargılı davranamayız ve ayrımcılık yapamayız. Herkesin düşüncesine saygı göstermeliyiz”

skandal ders kitabı
İzmir’de okullarda dağıtılan skandal ders kitabı

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Renault işçileri Şili’de grevle kazandı!

SONRAKİ HABER

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü "bağış parasıyla tatile gittiği" iddiasını yalanladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa