27 Aralık 2017 04:50

İZENERJİ işçileri: İşçiden fedakarlık beklemek komedi

Asgari ücret tartışmalarını konuştuğumuz İZENERJİ işçileri, hükümetin fedakarlık açıklamalarına tepkili.

İZENERJİ işçileri: İşçiden fedakarlık beklemek komedi

Paylaş

Metehan UD
Eda AKTAŞ
İzmir

Belirlenmesine sayılı günler kala asgari ücret tartışmaları devam ediyor. İşçilerin sokaklara çıkarak insanca yaşanabilecek bir ücret talep etmesi gerektiğini vurgulayan İzmir’deki İZENERJİ işçileri, hükümetin fedakarlık açıklamalarına “İşçiden fedakarlık beklemek komedi. İşçi neden fedakarlık yapsın. Hükümet fedakarlık yapsın” sözleriyle tepki gösterdi.

Devam eden asgari ücret görüşmeleri ile ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesine ait İZENERJİ şirketinde çalışan belediye işçileri ile konuştuk. Kendilerinden daha fazla fedakarlık beklenmemesi gerektiğini ifade eden işçiler asgari ücretin işçilere sorularak belirlenmesi gerektiğini belirttiler. 

Sosyal Projeler  Müdürlüğü Çalışanı Çağrı Özay, vergi dilimlerinin arttırılarak daha zamların verilmeden alındığını ifade etti. Yapacakları zammın ancak vergi artışını karşılayacağını belirten Özay, “Aynı koşullarda devam da edemeyeceğiz. Her şeye zam geldi biz yine geride kalmış olacağız. Vergiler bordrolu çalışanlar üzerinden belirleniyor ama işverene vergi affı gelebiliyor. Biz işverene hizmet ediyoruz. Devlet vergilerle ilerler ama bunu herkesten eşit koşulda alması gerekiyor ancak işçinin üzerine çok yükleniyor. Yoksulluk sınırının çok altında çalışıyoruz” diye konuştu. 

İŞÇİYE SORARAK BELİRLENMELİ

Asgari ücretin işçiye sorularak belirlenmesi gerektiğini dile getiren Mesut Bulut da şunları söyledi: “Çünkü hepimizi direk ilgilendiriyor. Bu konuda bütün işçilerin sokağa çıkması gerekiyor. Asgari ücretin belirlenirken yoksulluk sınırının çok çok altında olduğunu biliyoruz. Bunun daha yaşanılabilir daha insancıl bir seviyeye çekilmesini istiyoruz. Yetkililere bu konuda ilk başta sesleniyoruz sonra da uyarıyoruz. Bizi daha fazla mağdur etmesinler çünkü bizim kazanacağımız yer alanlardır. Alanda bizi görmeye devam edecekler. Ülkenin gelir kaynağı işçilerden alınan vergilerden olmuş durumda. Asgari ücret üzerindeki verginin kaldırılmasını istiyoruz. Asıl niyetimiz bu. Bu sayede insanlar biraz daha rahat edebilecek.”  

1404 LİRA VERİP BİR DE FEDAKARLIK İSTİYORLAR 

Açlık sınırının 1600 TL olduğu bir ülkede asgari ücretle geçinen herkesin aslında bir hesap uzmanı olduğunu belirten İZSU İşyeri Temsilcisi Ertuğrul Özdemir de, “Sendikamızın açıkladığı bir rakam var. İşçilerin asgari ücretin belirlendiği süreçte bir mücadele vermesi gerekiyor. Sadece sendikalı da değil sendikasız, örgütsüz her işçinin de daha insanca bir yaşanabilir ücret için taleplerini dile getirmesi gerekiyor. Biz zaten yıllardır yapıyoruz fedakarlığı asgari ücretle geçinerek ve bu düzene sessiz kalarak. İşçi ile dalga geçen tavırlarına işçinin de sert dille cevap vermesi gerekiyor. 1404 lira verip bir de fedakarlık istiyorlar” diye konuştu. 

BİZ FEDAKARLIK BEKLİYORUZ

“Kirada yaşayan ve iki çocuğu olan bir aile 3 bin liradan aşağıya geçinemez” diyen İZSU İşçisi Ufuk Güven şöyle devam etti: “Her şey ateş pahası, enflasyon yüzde 12-13 diyorlar bence yüzde 25-30 civarında. İşçiden fedakarlık beklemek komedi. İşçi neden fedakarlık yapsın. Hükümet fedakarlık yapsın. İşçi çalışıp evine ekmek götürmek zorunda olan kişidir. Çoluk çocuk okutuyoruz evimiz kira, nasıl geçineceğiz? Fedakarlığı biz bekliyoruz. Ülkemizde ücretler cidden çok düşük. Geçen 1 liraya aldığımız ürünü bu sene 1.5 liraya alıyoruz.”  Fedakarlığın hep işçiden istendiğini belirten Parkbahçeler İşyeri Temsilcisi Hüseyin Güven, “Yüzde 7-8’in konuşulduğu bir ortamda sadece bir ücret değil insanların hayatlarını idame ettireceği vergiden muaf bir şekilde 2 bin 300 TL olmalıdır. Fedakarlık hep işçilerden isteniyor. İşverenlerin vergi borçları silinirken bizim üzerimizde vergiler arttırılıyor, onların değil emekçiler üzerindeki vergiler kaldırılmalı. En yüksek vergiyi işçilerin değil zenginlerin vermesi gerekiyor” diye konuştu. 

ÖNCEKİ HABER

Haftalık tatili unuttu, et almayalı bir yıl oldu!

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa