27 Aralık 2017 02:24

Ergün Atalay'dan taşerona kadro ve asgari ücret açıklaması

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 'Kadro düzenlemesi KHK'de yayımlanmayıp Meclise gelseydi sorunları anlatma imkanı bulurduk' dedi.

Ergün Atalay'dan taşerona kadro ve asgari ücret açıklaması

Paylaş

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Sayın Bakan KİT'lerle ilgili büyük bölümünü halledeceğini, kimseyle konuşmanın gerek olmadığını ifade etti. Aradan 10 gün geçti, Pazar günü açıklanan KHK'de KİT'ler yok. Kadro düzenlemesi KHK'de yayımlanmayıp, Meclise gelseydi bu sıkıntıları, bu problemleri anlatma imkanı bulurduk” dedi.

'ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ ALMANIN BİR ANLAMI YOK'

696 Sayılı KHK ile yapılan taşeron işçilere kadro düzenlemesi tartışmaları sürüyor. Türk-İş Genel Başkan Ergün Atalay ve merkez yöneticileri, önceki gün Başbakan Binali Yıldırım ile görüştü. Görüşmede 696 Sayılı KHK ile yapılan taşeron işçilere kadro düzenlemesi ve 2018 yılında geçerli olacak yeni asgari ücret tutarı görüşüldü. Görüşmenin ardından başkanlar kurulu toplantısı yapan Türk-İş basın toplantısı düzenledi. Konfederasyon genel merkezinde yapılan basın toplantısında konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, vergi düzenlemesi nedeniyle asgari ücretlinin Ocak ayında aldığı maaşı Aralık ayında alamadığını söyledi. “Çok kazanandan çok alsınlar. Asgari ücretten vergi almanın bir anlamı yok” diyen Atalay, bu nedenle dar ve sabit gelirlilerle ilgili vergi düzenlemesi yapılmasını istedi.

'ONLAR GEÇİNMEYİ DENESİN'

Atalay, “Örgütlü olan ve olmayan işyerleriyle ilgili bir haksızlık var. Örgütlü olan işyerlerinde örgütlü örgütsüz herkese 100 TL katkı sağladılar. Türk-İş olarak talebimiz örgütlü işyerlerinde bu desteği yapmaya devam etsinler. Asgari ücreti vergi dışı bıraksınlar. Bizim önerdiğimiz 1893 TL'yle siyasiler, işverenler bir ay geçinmeye denesinler. Biz geçiniyoruz derslerse o zaman başkanlar kurulu olarak tekrar gözden geçiririz” diye konuştu.

KİT'LERDEKİ İŞÇİLER KAPSAM DIŞI

KHK ile yapılan taşeron işçilere kadro düzenlemesinde Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) ve özel bütçeli kuruluşlarda çalışan taşeron işçilerin kapsam dışında bırakılmasına değinen Atalay, kadro kapsamına dahil edilmeyen 69 ayrı kurumda toplam 50 bin çalışanın bulunduğunu kaydetti. Atalay, 1 milyon 20 bin insanın kadroya girdiği yerde 50 bin insanın kadroya giremediğini söyledi. Böyle olunca 1 milyon 20 bin kişinin kadroya girmesinin, kadroya girmeyen 50 bin kişinin gölgesinde kaldığını belirten Atalay, bunun de bir an evvel çözüme kavuşturulmasını istedi.

Atalay, 15 Aralık günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile yaptığı görüşmeyi hatırlatarak “Sayın Bakan KİT'lerle ilgili büyük bölümünü halledeceğini, kimseyle konuşmanın gerek olmadığını ifade etti. Aradan 10 gün geçti, Pazar günü açıklanan KHK'de KİT'ler yok. Kadro düzenlemesi KHK'de yayımlanmayıp, Meclise gelseydi bu sıkıntıları, bu problemleri anlatma imkanı bulurduk” dedi.

SINAVLARI SORUN OLARAK GÖRMEDİ

Önceki akşam Türk-İş yönetimi olarak Başbakan Binali Yıldırım ile yaptıkları görüşmeye ilişkin de konuşan Atalay, KİT'lerle ilgili taleplerini ilettiklerini, kadro için sınav şeklini sorduklarını söyledi. Bu sınavlarla ilgili hiçbir sıkıntı olmayacağını, bu imtihanların güvenlik soruşturmasından ibaret olduğunu savunan Atalay, “Bunun dışında asgari ücreti konuştuk. 1893 TL'lik talebimizi orada da dile getirdik” dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Atalay, “50 bin kişiyle ilgili açıkladığımızın dışında başka kimseyi şu anda kadroya almayı düşünmüyoruz. 'Ekonomi yönetiminin verdiği rapora göre hareket edildi' denildi. 50 bin kişiyle ilgili akşam net ve iç açıcı bir haber almadık” şeklinde konuştu. 

ASGARİ ÜCRET CUMA GÜNÜ AÇIKLANACAK

Öte yandan Asgari Ücret Komisyonu 29 Aralık 2017 Cuma günü yeni asgari ücret tutarının açıklayacak. İşçiler adına Türk-İş, patronlar adına TİSK ve hükümet adına Çalışma Bakanlığı'nın yer aldığı komisyon 3 kez toplandı. Türk-İş'in asgari ücret talebi net 1893 TL. Başbakan Binali Yıldırım'ın enflasyonın altında bırakacak zam vermeme yönündeki açıklaması 1600 TL olabileceği yorumlarına neden oldu. Ancak asgari ücret Cuma günü bakanlıkta yapılacak son toplantıda açıklanacak. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

KESK Aydın Şubeler Platformu: KHK'ler geri çekilsin

SONRAKİ HABER

Koyun-keçi vebası rastlanan belde karantinaya alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa