‘Suriye üzerinden ülkelerin çıkarları çatışıyor’

‘Suriye üzerinden ülkelerin çıkarları çatışıyor’

Almanya Parlamentosu Milletvekili Claudia Roth, Hatay’da Suriyeli mültecilerin kampına yaptığı ziyaretin ardından Ankara’da bir basın açıklamasıyla izlenimlerini paylaştı. Suriye’deki gelişmeleri ve Türkiye’nin politikalarını değerlendiren Roth, Suriye’deki savaşta Türkiye, ABD, İran, Rusya gibi ülkelerin çıkarlar

Almanya Parlamentosu Milletvekili Claudia Roth, Hatay’da Suriyeli mültecilerin kampına yaptığı ziyaretin ardından Ankara’da bir basın açıklamasıyla izlenimlerini paylaştı. Suriye’deki gelişmeleri ve Türkiye’nin politikalarını değerlendiren Roth, Suriye’deki savaşta Türkiye, ABD, İran, Rusya gibi ülkelerin çıkarlarının çatıştığını ve çözüm gelmezse Sünni, Alevi ve Kürtler açısından çatışmaların baş göstereceğini ifade etti.
Hatay halkının da artık rahat olmadığını söyleyen Roth, bölgeye demokrasi için geldiklerini söyleyen sakallı insanların aslında cihat için orda olduklarını söyledi.  
Almanya Büyükelçiliğinde gerçekleşen basın toplantısında Roth, sürecin gittikçe tehlikeli boyutlara ulaştığını kaydetti. Roth, toplantının ardından siyasi parti liderleriyle de görüşmek istediğini belirtti. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net