26 Aralık 2017 11:55

‘Ahmet Şık’ın savunma hakkının gasbedilmesi endişe verici’

Özgür Gündem davasında Fincancı ve Önderoğlu, Cumhuriyet duruşmasında Ahmet Şık’ın savunma hakkının gasp edilmesini endişe verici bulduklarını söyledi

‘Ahmet Şık’ın savunma hakkının gasbedilmesi endişe verici’

Paylaş

Cansu PİŞKİN
İstanbul

KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi ile dayanıştıkları için “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılanan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve Gazeteci-Yazar Ahmet Nesin’in yargılandıkları davanın beşinci duruşması görüldü. 

Duruşmada beyanda bulunan Fincancı ve Önderoğlu, Cumhuriyet duruşmasında Ahmet Şık’ın savunma hakkının gasp edilmesini endişe verici bulduklarını söyledi. Duruşma 18 Nisan’a ertelendi. 

Çağlayan Adliyesi’ndeki 13.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve Erol Önderoğlu ile avukatları hazır bulundu. Duruşmayı HDP Milletvekili Garo Paylan, Almanya’dan gelen bir heyet ve insan hak savunucuları izledi. 

‘SAVUNMA HAKKINA MÜDAHALE ENDİŞE VERİCİ’

Duruşmada beyanda bulunan RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, dün görülen Cumhuriyet davasının beşinci duruşmasında, Ahmet Şık’ın savunmasının kesilmesini “endişe verici bir müdahale” olarak yorumladı. Önderoğlu, “Dün gazetecilerin yargılandığı davada sanıkların savunma hakkına ilişkin bizim açımızdan endişe verici bir müdahale ile karşılaştık, Ahmet Şık’ın en temel hakkı olan savunma hakkına yönelik müdahale herkesin sanık oldukları durumda kesin karar çıkıncaya dek masum da oldukları anlamına geldiğini için bu tür müdahalelerin aslında bir son olmasını diliyoruz. Hepimiz şüpheli olabiliriz bu ülkede, yargılanmak herhangi bir ayrıcalık değil. Dün yaşananalar itibariyle şüpheli olarak karşınızdayım endişeli olduğumuzu belirtmek istiyorum. Adalet herkes için gereklidir. Dün yaşananlar hepimiz için, sizler yargıçlar, biz insan hakları savunucuları, medya özgürlüğü için mücadele edenler için endişe verici” dedi. 

‘KAYGI VERİCİ’

TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı da beyanda bulunarak, “İnsan hakları savunucusu olarak ben de basın emekçisi arkadaşların söylediklerine katılıyorum. Yargının burada yaklaşımı bu tür davalardaki kısıtlayıcı ifade özgürlüğünü ve savunma hakkını ihlal edici tutumu biz insan hakları savunucuları için de kaygı verici” diye konuştu. Fincancı’nın avukatlarından Sanem Doğanoğlu söz alarak, beraat talebi verilmesine ilişkin dosyaya uzman görüşü sunduklarını söyledi. Doğanoğlu, mahkeme heyeti değiştiği için uzman görüşüne dayalı olarak Anayasa Mahkemesi’ne iptal başvurusu talebiyle ilgili karar verilmesini istedi. Mahkeme, Ahmet Aziz Nesin hakkında çıkartılan yakalama infazının beklenmesine, Anayasa Mahkemesi’ne iptal başvuru talebinin reddine karar vererek duruşmayı 18 Nisan’a erteledi. 

ÖNCEKİ HABER

Gözaltına alınan Posco işçileri ve sendikacılar serbest

SONRAKİ HABER

Erdoğdu'nun iddiası: Berat Albayrak’a geceleri ekonomi dersi veriliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa