26 Aralık 2017 11:32
Son Düzenlenme Tarihi: 26 Aralık 2017 16:48

Savunacağız diye birbirleriyle çeliştiler

Geçtiğimiz günlerde çıkarılan 696 sayılı KHK'ye toplumun her kesiminden tepki gelirken, AKP'liler de maddeyi nasıl savunacağını şaşırdı. 

Savunacağız diye birbirleriyle çeliştiler

Paylaş

Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 696 sayılı KHK’nin 121. maddesinde yer alan “Terör eylemlerini bastıran kişilerin cezai sorumluluğu olmamasına” ilişkin ifadeyle ilgili tartışmalar gittikçe büyüyor.  Maddeye hukukçular, siyasetçiler, gazeteciler olmak üzere toplumun her kesiminden tepki gelirken AKP'liler de maddeyi nasıl savunacağını şaşırdı. 

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, TRT Haberde KHK ile getirilen ceza muafiyetine ilişkin “AKP milis kuruyor” şeklindeki değerlendirmeleri reddederek, bunun hukuki dayanağı olmadığını söyledi. Yine 15 Temmuz’u kapsadığını belirtti Fakat AKP’li Anayasa Profösörü Burhan Kuzu ise, tam tersini söyledi, geleceği de kapsadığını belirtti. 

Abdülhamit Gül sivillere dönük ceza muafiyetinin getirilmesini 15-16 Temmuz’da sonraki tarihleri kapsamadığını ileri sürerek “Düzenleme yeni değil sadece siviller eklendi. Milis yorumları için hukuki dayanak yok. Bu suistimal edilmemesi gereken bir konu. Buna yönelik eleştirilerin, farklı yerlere çekmenin çok iyi niyetli olmadığını düşünüyorum. Ya iyi niyetli okumamadır ya da metnin hiç okunmadığı anlamına geliyor” dedi.

KUZU’YA GÖRE GELECEĞİ DE KAPSIYOR

AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, ise, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve AKP Sözcüsü Mahir Ünal’ın aksine, söz konusu cezasızlığın sadece 15 Temmuz’da sokağa çıkanları korumak için olmadığını, gelecekteki darbe girişimlerine karşı çıkacaklara da koruma zırhı getirdiğini iddia etti. Konuya ilişkin Twitter hesabından açıklama yapan AKP’li Anayasa Profesörü Kuzu, şu mesajları paylaştı: “KHK’deki düzenleme 15 Temmuz gecesi ve 16 Temmuz sabahı ile ilgili olmasına rağmen, CHP iç savaş çığırtkanlığı yaparak toplumu germeye devam ediyor. Merak ediyorum, yoksa 15 Temmuz benzeri bir darbe girişimine hazırlanıyordunuz da gafil mi avlandınız?Son KHK’den teröristlerin korkması gerekirken CHP neden telaşlandı. CHP’ye önerim, bu korku filmi saçmalıklarını bırakın. Çıkan KHK’nin sınırı belli; çerçevesi ve amacı açıkça tespit edilmiş.15 Temmuz benzeri bir darbe veya terör saldırısı yeniden gerçekleşirse, bu ihanete müdahale edecek vatandaşlarımız kanuni olarak koruma altına alınacak.696 Sayılı KHK ile “Terör olaylarını önleyen sivillere yargı muafiyeti” getirdik. İşin özeti şu:15 Temmuz benzeri bir darbe veya terör saldırısı yeniden gerçekleşirse, bu ihanete müdahale edecek vatandaşlarımız kanuni olarak koruma altına alınacak.”  Burhan Kuzu bir süre sonra attığı twiti sildi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

7 akademisyenin duruşması ertelendi

SONRAKİ HABER

İETT otobüsünde ‘yüksek sesli müzik’ tartışması: 3 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa