25 Aralık 2017 21:02

Tembin tayfunu Vietnam’a ilerliyor

Filipinler’de en az 230 kişinin yaşamını yitirdiği tayfunun Batı'ya yönelerek Vietnam istikametinde devam ettiği belirtildi.

Tembin tayfunu Vietnam’a ilerliyor

Paylaş

Tropikal Tembin tayfunu Filipinler’de en az 230 kişinin ölümüne ve ağır maddi hasara neden oldu. Güneydeki Mindanao bölgesinde kaybolan 120 kişiyi arama ve kurtarma çalışmalarının sürdüğü, fırtınanın Filipinler’i terk ettikten sonra şiddetini artırdığı bildirildi.

72 BİN FİLİPİNLİ EVİNİ TERK ETMEK ZORUNDA KALDI

Batıya yönelerek Vietnam istikametinde yoluna devam eden şiddetli tayfunun hızı zaman zaman saatte 145 kilometreyi buldu. Can kayıplarına sel ve heyelana neden olan afet sırasında 72 bin Filipinli evini terk etmek zorunda kaldı. 

VİETNAM'DA TAYFUN ÖNLEMLERİ

DW’ye konuşan uzmanlar dün akşam Vietnam kıyılarına ulaşmasını bekledikleri tayfun nedeniyle 74 bin kişinin tahliye edildiğini açıkladı. 62 binden fazla balıkçı teknesine de denize açılmaması yönünde uyarı yapıldı. Filipinler gibi Vietnam da sık sık kasırga ve tayfunların hedefi oluyor. Tembin bu yıl Vietnam’ı vuran 16. büyük fırtına olacak.

Geçen hafta Filipinleri etkisi altına alan Kai-Tek tayfunu da 54 can almıştı. Filipinler’de her yıl ortalama 20 kasırga meydana geliyor. 2016 yılındaki Haiyan kasırgasında 6 bin kişi can vermişti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

‘Her yıl 110 bin çocuk karakolla tanışıyor!’

SONRAKİ HABER

PSAKD, yöneticilerinin derhal serbest bırakılmasını istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa