25 Aralık 2017 13:32

Pakistan'da üniversitede kadınlı-erkekli etkinliklere yasak

Pakistan'ın Çarseda bölgesinde bulunan Bacha Khan Üniversitesi'nde, kampus sınırları içinde kadınlı-erkekli etkinlikler ve yan yana oturma yasaklandı.

Pakistan'da üniversitede kadınlı-erkekli etkinliklere yasak

Paylaş

Pakistan'da bir üniversitede, kadın ve erkek öğrencilerin yan yana oturmaları yasaklandı.

Pakistan'ın Çarseda bölgesinde bulunan Bacha Khan Üniversitesi'nde, kampus sınırları içinde kadın ve erkek öğrencilerin aynı etkinliklerde bir araya gelmesi ve yan yana oturmaları yasaklandı.

Yeni yönetmeliğe göre, kadın ve erkek öğrenciler kampus sınırları içerisinde beraber yürüyemeyecekler ve oturamayacaklar. Yönetmelikte ayrıca, "kurala uymayanların uyarı yapılmadan cezalandırılacakları" belirtildi.

Üniversitenin Disiplin Kurulu Başkanı Dr. Mohammad Shakeel, yönetmeliğin öğrencilerin vakitlerini doğru kullanmalarını sağlamak için oluşturulduğunu söyledi ve "Bütün gün başıboş bir şekilde oturup hiçbir şey yapmadan duruyorlar. Bu durumun önüne geçmek için üniversite yönetimi kadın ve erkek öğrencilerin kampus içindeki etkinliklerde bir araya gelmelerini yasakladı" dedi.

kadın ve erkek öğrencilerin bir araya gelmesinin yasaklanması dışında yayınlanan yönetmelikle okul yönetimi kampus içerisinde sigara içilmesini, çatıya çıkılmasını, üniversiteye yeni kayıt olan öğrencilerle uğraşılmasını, kampus içinde amaçsızca dolaşılmasını ve Pakistan'da erkeklerin yaygın olarak giydiği bir kıyafet olan Chadar kıyafetinin erkekler tarafından giyilmesini yasakladı.

Yönetmeliğin Aralık ayının başında yayınlanmasından bu yana 13 öğrenci sigara içtikleri, beş öğrenci çatıda oturdukları ve dört öğrenci disiplin kurallarını bozdukları nedeniyle ceza aldı. (DHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Milletvekilliği düşürülen Aydoğan'ın davası görüldü

SONRAKİ HABER

Konya'da PTT’ye ait kargo binasında patlama: 2 çalışan yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa