09 Ağustos 2012 10:14

Gürcistan’da iftar Türkiye’de sahur!

Türkiye ile Gürcistan arasında pasaportsuz olarak 1 TL karşılığında sadece nüfus cüzdanı gösterilerek geçişlerin başlaması bölgede faaliyet yürüten turizmcilerin de tatilcilere yönelik ilginç kampanyalar geliştirmesine sebep oldu. Rize’de bir turizm şirketi müşterilerine Gürcistan, Batum’da iftar, ayn

Gürcistan’da iftar Türkiye’de sahur!
Paylaş
Fehmi Demir - Ayşegül Karavin

BATUMU GEZİYORLAR

Yeme, içme, ulaşım ve rehberlik hizmetleri dahil 60 TL’ye Gürcistan’da iftar aynı gece ise Türkiye’de sahur yapma imkanına yerli ve yabancı tatilciler kampanya ya yoğun ilgi gösterince ramazan ayında Batum’a İftar turları başladı. Tura katılan tatilciler Rize’den yaklaşık 1.5 saatlik kısa bir yolculuğun ardından Gürcistan’a bağlı Acariya Özerk Cumhuriyetinin Başkenti Batum’ a ulaşıyor. Batum Sarp sınır kapısından kimlikle giriş yapan tatilciler akşam iftar saatine kadar Batum’un tarihi ve kültürel turistik yerlerini gezme imkanı buluyor.
Batum kentini gezen tatilciler akşam iftar saatinde ise oruçlarını açıyor. Türkiye insanının inanç ve damak tadına göre zengin bir iftar sofrasında oruçlarını açan tatilcilere ezan sesi olmadığı için iftar saatinin geldiğini tur rehberi saatine bakarak duyurduktan sonra tatilciler oruçlarını açıyor. Batum şehri ışıklar şehri olarak da anılıyor. Batum’u gece görecek olan tatilciler lazer ve projektörle gerçekleştirilen hareketli ses, ışık ve su gösterilerini ilgiyle izleme fırsatı buluyor. Gece ve gündüzü adeta karnaval havasında geçen Batum kent merkezinde akşam saatlerinde onlarca insanın denize girdiğini görmek mümkün. Gençler geceyi sokaklarda dans ederek eğlenerek geçiriyor tatilciler ise sokak eğlencelerini ilgiyle izliyor.

PROGRAMA KATILANLAR OLDUKÇA MEMNUN

Özel bir şirketin düzenlediği Batum turlarına katılan tatilciler mikrofonlarımıza şunları söylediler
“Batum özgür bir kent. Turla buraya gelmek çok daha keyifli her yeri görme ve kültürel yerleri gezme imkanı buluyorsunuz. Bir de fiyatlar oldukça uygun”
Bir başka tatilci ise “Batum çok güzel bir yer. Araç, yemek, içmek ve rehberlik hizmetleri dahil 60 TL. Bir de yabancı bir ülkeye gidiyorsunuz sonuçta. Bütün bu gezinin bedeli 60 TL çok ucuz bir fiyat. Çok keyifli bir tatil oldu”
Eşi ve çocuklarıyla tura katılan bir başka aile ise , “Gerçekten çok güzel bir gezi. Başka bir ülkeyi görüyorsunuz. İlk kez Batum’a geldim fiyatlar çok uygun akşam burada orucumuzu açıyor sahurda ise Türkiye’ye geri dönüyoruz”

KİMLİKLE GEÇİŞ VATANDAŞLARI MEMNUN ETTİ

Koksal Hapeloğlu ayrıca, iki hükümet arasında alınan pasaportsuz geçiş kararının kendilerini memnun ettiğini belirterek şunları söyledi: “Kimliksiz geçiş uygulaması sayesinde her kesimden insan rahatlıkla yurt dışına çıkabilme, farklı bir kültürü ve yaşam tarzını tanıma imkanına kavuşuyor. Bu durumun ülkemizde katkısı olacağını düşünüyorum” (Rize/EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Polis aracında şüpheli ölüm

SONRAKİ HABER

Bulgaristan'da grip salgını nedeniyle okullar tatil edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa