08 Ağustos 2012 17:57

‘Afet yasası yeni rant alanları projesidir’

'Afet Riski Altında Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Uygulama Yönetmeliği’nde yer alan kira yardımı ve geçici konut konuları ile ilgili bilgiler Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından muallak olarak değerlendirildi.Mimarlar Odası Ankara Şubesi dün düzenlediği basın toplantısında kentsel dönüşüm, Kült

‘Afet yasası yeni rant alanları projesidir’
Paylaş
Duygu Ayber

Mimarlar Odası Ankara Şubesi dün düzenlediği basın toplantısında kentsel dönüşüm, Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun uygulamaları ve kent gündemi üzerine değerlendirmelerde bulundu.
Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, 4 Ağustos 2012 tarihinde Resmi gazetede yayınlanan ‘Afet Riski Altında Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Uygulama Yönetmeliği’nde, buralarda kiracı veya sınırlı hak sahibi olarak ikamet edenlere, idarece belirlenecek oranda kira yardımından da söz edildiğini belirterek, ortada kesin bir bilgi ve karar olmamasından dolayı sıkıntılar yaşanabileceğini söyledi.

‘ALTYAPI YOK RANT VAR’

Doğal afete karşı riskli kabul edilen yapının yıkımına karşı yurttaşın itiraz hakkının olduğunu hatırlatan Candan, “İtiraz başvuruları Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı yedi kişilik bir ekip tarafından özel sektöre devrediliyor. Burada kamusal alt yapı yok, rant var” dedi. Candan, AKP Hükümetinin bu süreç ile yeni rant ortamları oluşturmaya çalıştığını vurguladı. Afet yasasını ayrıştırma projesi olarak adlandıran Candan, “İtiraz hakkı kabul edilmeyen yurttaşı yerleşim yerinden ya uzaklaştıracaklar ya da borçlandırıp esir alma yöntemi ile sıkıntıya sokacaklar” dedi. Candan, itirazları inceleyen kurulda meslek örgütlerinin de olması gerektiğini kaydetti.

‘TOKİ’NİN GÜVENİLİRLİĞİ KALMADI’

Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Batuman ise, temel sorunun piyasa koşullarında devletle halkın karşı karşıya getirilmesi olduğunu söyledi. Kentsel dönüşüm projesini değerlenmiş alanların sermaye tarafından yeniden ele geçirilmesi olarak değerlendiren Batuman, TOKİ’nin artık güvenilirliğinin kalmadığını ifade etti.
Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun uygulamalarını da değerlendiren Batuman, kurul üyelerinin siyasi baskı altında olduğunu ve bilimsellikten uzak karar aldıklarını belirtti. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Peri’deki gözaltılara İstanbul’dan tepki

SONRAKİ HABER

TMMOB: İzmir’de kuralsız yapılaşmanın önü açıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...