08 Ağustos 2012 17:47

4+4+4 kaosu büyüyor

Eğitim sistemindeki 4+4+4 düzenlemesi, eğitimdeki sorunları kaosa dönüştürmeye devam ediyor. Söz konusu düzenleme nedeniyle İzmir’de 1750 sınıf öğretmeni norm fazlası durumuna geldi. Bu öğretmenlerin durumunun ne olacağı belirsizliğini korurken, Eğitim Sen Şubeleri tarafından yapılan açıklamada, il içi atamalarda y&ou

4+4+4 kaosu büyüyor
Paylaş

Eğitim Sen 1 No’lu Şubede yapılan toplantıda konuşan Şube Başkanı Abdullah Tunalı, yaşanan sorunlardan bir diğerinin de genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesi olduğunu belirtti. Tüm ilçelerde bugün itibariyle birer tane genel lise kaldığını belirten Tunalı, SBS sınavından herhangi bir nedenle iyi puan alamayan öğrencilerin meslek liselerine mahkum edildiğini, imam hatip dışındaki tüm meslek lisesi öğrencilerine, “İşçisin sen işçi kal” denildiğini belirtti.
Bir başka sorunun da okula başlama yaşı olduğunu belirten Tunalı, okula başlama yaşının bu müfredat ve fiziki yapı ile başta çocuklar olmak üzere eğitim sistemine telafisi olmayan zararlar vereceğini belirtti. 5 ve 5.5 yaşındaki çocukların fiziksel, sosyal ve psikolojik olarak ilkokula hazır olmayacağının bilimsel olarak ortaya konulduğunu belirten Tunalı, “MEB bu yanlış uygulamadan vazgeçeceğine çocuğunu okula göndermek istemeyen ailelerden nörolog ya da psikologlardan, ‘Çocuk zihnen okula başlamaya uygun değildir’ raporu almasını isteyerek topu sağlıkçılara atmıştır” dedi.

AİLELER PSİKİYATR ARIYOR

Toplantıya katılan SES İzmir Şube Başkanı Veli Atanur da, çocuğunu okula göndermek istemeyen velilerin kendisini ve diğer hekim arkadaşlarını arayarak, nörolog ve çocuk psikiyatrı arayışına girdiğini belirtti. Atanur, 4+4+4 sisteminin 600 bin çocuğu etkileyeceğini dile getirerek, “Sorunların çözümü MEB’ten Sağlık Bakanlığına yönlendirildi.  600 bin çocukla ilgili çocuk psikiyatrlarının ve nörologların karar verme şansı yoktur. Bunun bilimsel bir temeli yoktur” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Cezaevlerinde her şey yasak!

SONRAKİ HABER

Belediye ve valilik hakkında suç duyurusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...