Samsun’da yine dereler taştı, sel can aldı

Samsun’da yine dereler taştı, sel can aldı

Samsun'da önceki gün gece saatlerinden itibaren yağmaya başlayan şiddetli yağmur, dün sabaha karşı sele dönüştü. Dere yatakları civarındaki ekili alanlar ve evler selden zarar gördü. Bir kişi sel sularına düşerek hayatını kaybetti.Dere yataklarından taşarak çevresindeki yerleşim yerleri ve ekili alanlara zarar veren sel

Dere yataklarından taşarak çevresindeki yerleşim yerleri ve ekili alanlara zarar veren sellerde şu ana kadar bir can kaybı yaşanırken 19 Mayıs İlçesi’ne bağlı Elmaçukuru köyünde vatandaşlar mahsur kaldı.
Samsun’un yüksek kesimlerine yağan şiddetli yağmurla oluşan sel suları, denize ulaşıncaya kadar dere kenarında bulunan bağ ve bahçelere büyük zarar verdi. Atakum ilçesinden denize ulaşan Kürtün Çayının kabaran suları çevresindeki evleri ve bahçeleri sular altında bıraktı. Evleri Kürtün Çayı kenarında olan Hatice Özkan, “Evimiz çayın kenarındaydı. Sabah 5’te taşkın oldu ve evimiz suyun içinde kaldı. Canımızı ve 12 tane büyükbaş hayvanımızı zor kaçırdık. Çok mağdur durumdayız bize yardı edilse seviniriz.” dedi. Irmağın üzerindeki üç köprüden de olası bir tehlikeye karşı geçişler kontrollü bir şekilde yapıldı.
19 Mayıs ilçesine bağlı Elmaçukuru Köyü’nde mahsur kalan vatandaşları kurtarmak için Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye müdürlüğü Arama kurtarma timi, Samsun il afet arama kurtarma timi, il özel idaresi ekipleri ve Samsun Off-Road Kulübü üyeleri yola çıktı. Diyaliz hastaları olduğu ihbarı üzerine dün sabah saat altıda yola çıkan ekipler köy yolunda çökmeler ve heyelanlar sebebiyle ulaşmakta sıkıntı çekti.

ODUN TOPLARKEN SUYA DÜŞEREK HAYATINI KAYBETTİ  

Samsun’da selin sürüklediği odunları toplamak isterken suya kapılan bir vatandaş hayatını kaybetti. Samsun’un 19 Mayıs ilçesinde yaşayan Ayhan Asıl Kefeli (71) isimli vatandaş selin getirdiği odunları toplamak için dere kenarına gitti. Burada odun toplarken dengesini kaybederek sele kapılan Kefeli, çevredeki vatandaşlar tarafından yaralı olarak kurtarıldı. 19 Mayıs Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Kefeli, buradaki ilk müdahalenin ardından sevkedildiği OMÜ Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetti. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net