21 Aralık 2017 12:01

Buz tutan Çıldır Gölü'nde 'aşık' oynayıp, kızakla kaydılar

Yüzeyi tamamen buz tutan Çıldır Gölü'nde babalar, çocukları ile birlikte 'aşık' oynadı, topaç çevirdi, kızakla kaydı.

Buz tutan Çıldır Gölü'nde 'aşık' oynayıp, kızakla kaydılar

Paylaş

Doğu Anadolu Bölgesi'nin 124 bin metrekare alanıyla Van Gölü'nden sonra ikinci büyük gölü olan Çıldır Gölü'nün yüzeyi, hava sıcaklığının sıfırın altında 20 dereceye kadar düşmesiyle birlikte tamamen buzlu kaplandı.

Bembeyaz karla örtülen dağların altında masmavi buz tutan Çıldır Gölü, kartpostal gibi manzaralara sahne olurken yurttaşlar bunun zevkini doyasıya yaşıyor.

Çıldır Gölü'nün etrafında bulunan köylerden biri olan Doğruyol köyünden Ömer Bilir, Barış Koç ve Selçuk Koç, çocukları ile birlikte Çıldır Gölü'nün buz tutan yüzeyinde kadim oyunlardan biri olan 'aşık' oynayıp, kızakla kaydı ve daha sonra buzu delip balık avladı.

çıldır gölü

Yazın olduğu gibi kışın da Çıldır Gölü'nün nimetlerinden yararlandıklarını söyleyen Ömer Bilir, "Aşık oyunu ülkemizde kaybolmaya yüz tutmuş oyunlardan sadece birisi. Bu oyun adını koyun, kuzu ve keçilerin arka bacaklarındaki diz ekleminde bulunan kemikten almaktadır. Dört köşesi bulunan aşık kemiği, oldukça dayanıklıdır ve eski zamanlarda insanlar tarafından oyun aracı olarak kullanılmıştır. Kırgızistan ve Kazakistan gibi Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde oynanmaktadır. Biz de yüzeyi buz tutan gölün üzerinde aşık oynadık, topaç çevirdik, kızakla kaydık ve daha sonra balık tutarak güzel bir hafta sonu geçirdik" dedi.

çıldır gölü

çıldır gölü

 

(Kars/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Kampüse alınmayan şoförler açlık grevine başladı

SONRAKİ HABER

Kenevir pazarının 2025’te 11 milyar dolara ulaşması bekleniyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa