‘İncirlik yakınında lojistik üs kuruldu’

‘İncirlik yakınında lojistik üs kuruldu’

İngiltere’de yayımlanan The Guardian gazetesinin tanınmış köşe yazarı Seumas Milne, “NATO üyesi Türkiye, İncirlik hava üssünün içinde veya yakınlarında Özgür Suriye Ordusu için bir lojistik ve eğitim üssünü kurdu” iddiasında bulundu.Seumas Milne, Batılı ülkelerle ve Körfez ülke

Seumas Milne, Batılı ülkelerle ve Körfez ülkelerinin isyana verdiği desteğin Suriyelilere özgürlük getirmediğini, Suriye’de 17 ay önce bir halk isyanı olarak başlayan hareketin, bölgesel ve küresel güçlerce alevlendirilen ve tüm bölgeyi yutmakla tehdit eden tam bir iç savaşa dönüştüğünü yazdı.
Suriye’de 48 İranlının kaçırılması, “Suriye’deki Kürt bölgelerine yönelik bir Türk saldırısının artan riski” ve yoğunlaşan cihatçı savaşçılar akımının neler olabileceğinin işaretini verdiğini öne süren Milne, krizi Batı ve bölgesel müdahalenin tırmandırdığı görüşünü dile getirdikten sonra şunları da yazdı: “Son aylarda ABD, Suudi Arabistan, Katar, Türkiye ve başkalarından gelen silah, fon ve teknik destekte meydana gelen ani artış, isyancıların şansını güçlendirirken kayıpların da önemli ölçüde çoğalmasına da yol açtı.”
ABD Yönetiminin isyancılara desteği artırırken Suriye için geçiş planlarını İsrail ve Türkiye ile birlikte koordine ettiğini öne süren Milne, şu savlarda bulundu: “Batı desteğindeki Suriye Ulusal Konseyi’nin bu hafta kabul ettiği gibi otokratik Suudi Arabistan ve Katar, nakit ve silah sağlarken NATO üyesi Türkiye, İncirlik hava üssünün içinde veya yakınlarında Özgür Suriye Ordusu için bir lojistik ve eğitim üs kurdu.”
Seumas Milne, özgür bir ülkede onur ve demokrasiyi isteyen Suriyelilerin, ayaklanmalarının, yabancı desteğe olan bağımlığının hızla artmasını bir “facia” olarak gördüklerini belirtirken “Artık hangi silahlı grupların fon alacağına Suriyeliler değil, diktatör ve hizipsel Suudi rejimin yetkilileri karar veriyor” dedi. Yazar silahları kimin alacağını da İsrail’in “Suriye topraklarının işgalinin sponsoru” ABD’nin yetkililerinin kararlaştırdığını kaydetti.
Saudi Arabistan ve diğer Körfez otokrasilerinin müdahalesinin demokratik bir sonucu amaçladığını da düşünen Milne, yazısında şu görüşleri de öne sürdü: “Savaşın Suriye’nin dışına yayılması olasılığı büyük. Büyük bir Alevi nüfusu ve uzun bir süreden beri baskı altında bir Kürt azınlığı olan Türkiye, Şam’ın Kürt kentlerindeki kuvvetlerini çekmesinden sonra Suriye’deki Kürt isyancılarına karşı müdahale hakkını ilan etti. Suriye savaşının tetiklediği çatışmalar, Lübnan’da yoğunlaşmış durumda. Suriye parçalanırsa, Osmanlı sonrası Ortadoğu’daki devletler ve sınırları sisteminin tümü onunla birlikte sorgulanır.”

CLINTON’DAN GARİP AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Türkiye ziyareti öncesinde Suriye’yle ilgili ilginç mesajlar verdi. Suriye’deki silahlı gruplara en büyük desteği veren ülke olan ABD’nin Dışişleri Bakanı Clinton, diğer ülkelerin Suriye’ye terörist ve gizli savaşçı ihraç etmesine izin vermeyeceklerini söyledi.
Bazı ülkelerin Suriye’deki mevcut durumdan faydalanarak, bu ülkeye terörist ve gizli savaşçı gönderdiği uyarısında bulunan ABD Dışişleri Bakanı Clinton, “Durumdan yararlanmak için Suriye’ye teröristler ve savaşçılar gönderenlerin, buna müsamaha gösterilmeyeceğini anlaması gerekir” dedi.
Suriyeli muhaliflerin daha iyi silahlanmaya başladığını da dile getiren ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, “Ancak bu şiddet sarmalı Suriye halkını zor durumda bırakıyor” ifadesini kullandı. Clinton’un açıklamalarından, “terörist” olarak, İran ve Hizbullah tarafından gönderildiği ya da gönderileceği iddia edilen kuvvetleri kast ettiği anlaşılıyor.   
Clinton, uluslararası toplumun Esad sonrası dönemi planlamak için çalışmalarını hızlandırması gerektiğini de kaydetti.

FRANSA’DAN SURİYE SINIRINA ASKER

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye-Ürdün sınırına tıbbi amaçlı bir ekiple beraber sınırdaki sığınmacılara ilaç ve gıda yardımı götürecek bir askeri birlik göndereceklerini söyledi. Ürdün’den izin alan Fransa, Suriye-Ürdün sınırına sığınmacılara ilaç ve gıda yardımı götürecek bir askeri birlik gönderiyor. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Ürdün hükümetinin, Fransa’nın sınıra askeri birlik göndermesini kabul ettiğini açıkladı.
Bu hafta sonunda Ürdün sınırında kurulacak birlik, sığınma kampında tesisler kurarak, sağlık hizmetleri verecek. Hollande’ın aldığı askeri birlik kararını ise, Fransız Meclisi’ne Başbakan Jean Marc Ayrault anlatacak. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un da, 15-17 Ağustos tarihlerinde Ürdün, Lübnan ve Türkiye’yi ziyaret edeceği belirtildi. Fabius’un Suriyeli sığınmacıların kaldığı iki kampı ziyaret edeceği de açıklandı.

HİCAB ÜRDÜN’DE

Ürdün hükümeti, Esed rejimini terk eden Suriye Başbakanı Riyad Hicab’ın ülkeye dün sabah giriş yaptığını açıkladı. Hicab’ın Ürdün’de kaldığı evdeki görüntüleri de yayınlandı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net