BDP 14 Temmuz

BDP 14 Temmuz'daki polis şiddetinin araştırılmasını istedi

BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, Diyarbakır'da 14 Temmuz'da gerçekleştirilmek istenen mitinge polisin sert müdahalesinin araştırılması için Meclis'e araştırma önergesi sundu.Buldan, provokasyon gerekçesiyle mitingin iptal edilmesinin ardından Diyarbakır Valiliği ile mitingin başka bir yerde yapılması yönünde gö


Buldan, provokasyon gerekçesiyle mitingin iptal edilmesinin ardından Diyarbakır Valiliği ile mitingin başka bir yerde yapılması yönünde görüşme yapıldığını; fakat tüm girişimlere rağmen bir sonuç alınamadığını kaydetti. Gerekçede, 'Tüm çabalara rağmen polisler tarafından milletvekillerimiz ve halkımız hedef gözetilerek biber gazı atılmış tazyikli su sıkılmış ve orantısız güç kullanılmıştır' diyen Buldan, polis müdahalesi nedeniyle kısa mesafeden açılan ateş nedeniyle sol ayak bileğinde kırık oluştuğuna dikkat çekti.
Buldan, BDP Milletvekili Ayla Akat’ın sağ gözünün korneasında hasar oluştuğunu da hatırlatarak, 'Biber gazı nedeniyle Akat’ın bedeninde yanıklar oluşmuştur' dedi. BDP Kars milletvekili Mülkiye Birtane’nin yoğun gaz nedeniyle bronşlarda ödem oluştuğunu ve hastaneye kaldırıldığını kaydeden Buldan, 'BDP Milletvekili Nazmi Gür ise fiziki güç kullanımı nedeniyle sol gözünün retinasında yara oluşmuştur' ifadelerini kullandı. Ayrıca İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel ve BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü'nün polis şiddetine maruz kalmaları sonucu vücutlarında ekizmolar oluştuğunu ifade eden Buldan, 'Bunun yanında mitinge katılmak isteyen halka orantısız güç kullanılmış ve polis bir kişiyi taciz etmiştir' dedi.
Buldan, gerekçesini belirttiği önerge sonrası, halka ve vekillere uygulanan şiddetin nedenin ve sorumluların araştırılmasını istedi. (DİHA)

www.evrensel.net