08 Ağustos 2012 11:15

Üniversiteye giriş değişiyor

Yılda iki kez toplanan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun dünkü toplantısında, eğitimle ilgili dikkat çeken kararlar alındı.Ntvmsnbc’nin haberine göre; Toplantının sonuçlarıyla ilgili açıklama Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'den geldi. Ergün, kurulda, üniversiteye giriş sisteminin yeniden yapıl

Üniversiteye giriş değişiyor

Paylaş

Ntvmsnbc’nin haberine göre; Toplantının sonuçlarıyla ilgili açıklama Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'den geldi. Ergün, kurulda, üniversiteye giriş sisteminin yeniden yapılandırılması kararının alındığını söyledi.  Bakan Ergün, yeni üniversiteye giriş sisteminin sadece bilgiyi ölçmeye değil öğrencilerin temel yetkinliklerinin ölçülmesine ağırlık vereceğini belirterek, sistemin 2014 yılı sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

KURUL'UN, ERGÜN TARAFINDAN AÇIKLADIĞI KARARLARI ŞÖYLE:
1. Eğitim sistemi ciddi şekilde revize edilecek. Yeni sistem sadece bilgiyi ölçmeye değil öğrencilerin temel yetkinliklerinin ölçülmesine ağırlık verecek, sistem 2014 yılı sonuna kadar tamamlanacak.
2.Dil eğitiminin yapısı değişecek ve alternatif dil eğitimi modelleri tasarlanacak.
3.Bin kişiye düşen araştırmacı sayısı ABD'de 5, Kore'de 5,4, Almanya'da 4 iken Türkiye'de 1 ve bu sayı artırılacak.
4. Eylül ayı sonunda Türkiye'deki üniversiteler girişimcilik ve yenilikçilik endeksine göre sıralanacak.
5. Bilim merkezlerinin kurulmasına 1 milyar lira bütçe ayrıldı ve bu merkezlerin 81 ilde kurulması planladı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Bu köy 35 yıldır susuz!

SONRAKİ HABER

Dilovası’nda iş kazası: Forktliftin altında kalan işçi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa