Kazakistan’da tek güç Nazarbayev

Kazakistan’da tek güç Nazarbayev

KAZAKİSTAN’da Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, 1991’deki ‘bağımsızlık’tan bu yana cumhurbaşkanı olan Nursultan Nazarbayev oyların yüzde 95.5’ni alarak rakiplerine büyük fark attı. Kazakistan, Nursultan Nazarbayev’in oyların yüzde 95.5’ini aldığını söyledi.Seçimin k

KAZAKİSTAN’da Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, 1991’deki ‘bağımsızlık’tan bu yana cumhurbaşkanı olan Nursultan Nazarbayev oyların yüzde 95.5’ni alarak rakiplerine büyük fark attı. Kazakistan, Nursultan Nazarbayev’in oyların yüzde 95.5’ini aldığını söyledi.

Seçimin kesin sonuçlarının 12 Nisan’a kadar resmi olarak açıklanacağını söyleyen Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Kuandyk Turgunkulov, diğer adaylardan Gani Kasimov ‘un yüzde 1.9, Zhambyl Ahmedov’un yüzde 1.4 ve Mels Eleusizova’nın da 1.2 oranında oy aldığını bildirdi. Yaklaşık 9 milyon yüz bin seçmenin bulunduğu ülkede seçmenin yüzde 89.9’u sandık başına giderek oy kullandı.

ÖLENE KADAR YÖNETMEK İSTİYOR

Kazakistan’da anayasa gereği 7 yılda bir yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri Nazarbayev’in aldığı kararla yaklaşık 2 yıl erkene alınmıştı. Nazarbayev, seçimin ardından ülkeyi 2018’e kadar yönetebilecek.

16 Aralık 1991’de bağımsızlığına kavuşan Kazakistan’da 71 yaşındaki Nazarbayev ülkeyi 20 yıldan bu yana yönetiyor. Nazarbayev, görev süresinin 2020 yılına kadar uzatılması için başlatılan referandum çalışmaları ile Kazakistan Parlamentosu ve Senatosu’nun bu yöndeki kararlarını reddetmiş, tartışmalar üzerine ülkeyi erken cumhurbaşkanlığı seçimine götürmeye karar vermişti.

Kazakistan anayasasına göre seçimlerin kesin sonuçlarının açıklanmasının ardından hükümetin istifasını cumhurbaşkanına vermesi gerekiyor. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in Danışmanı Yermuhammet Yertisbayev de daha önce yaptığı açıklamada, seçimlerin ardından hükümette kapsamlı bir değişiklik yapılacağını, yeni kabinede yurt dışında eğitim görmüş kabiliyetli gençlere yer verileceğini söylemişti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra, gece yarısı başkanlığını yaptığı Nur Otan Partisi binasında kendisine destek veren partililerle buluştu.

Merkez Seçim Komisyonu’ndan alınan ilk bilgilerin kendisini memnun ettiğini bildiren Cumhurbaşkanı Nazarbayev, “Kazak halkı verdiği destekle uygulanan politikaların doğruluğunu bir kez daha ispatladı” dedi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net