Ölüm değil çözüm istiyoruz

Ölüm değil çözüm istiyoruz

Hakkari’nin Şemdinli (Şemzînan) ilçesinde 23 Temmuz’dan beri operasyon ve şiddetli çatışmalar devam ediyor. Yüzlerce vatandaşın yaşadıkları mezralardan Şemdinli merkeze göç ettirildiği ilçede süren çatışmalarda ölü ya da yaralıların olup olmadığı belirsiz.Yüksekova’dan Şemdinli’

Onur Kaya

Hakkari’nin Şemdinli (Şemzînan) ilçesinde 23 Temmuz’dan beri operasyon ve şiddetli çatışmalar devam ediyor. Yüzlerce vatandaşın yaşadıkları mezralardan Şemdinli merkeze göç ettirildiği ilçede süren çatışmalarda ölü ya da yaralıların olup olmadığı belirsiz.
Yüksekova’dan Şemdinli’ye, gün boyu özellikle akşam saatleri savaş uçakları ve helikopterler gidip gelmeye geliyor, askeri araçların geçişi sürüyor. İnsanlar tedirgin, zaten 10 yıllardır çatışmalı ortamın devam ettiği, çocukların silah sesleri içinde büyüdüğü, gençlerin ölmeye devam ettiği, insanların göç etmek zorunda kaldığı bölgede, şiddetli çatışmaların yaşanması vatandaşları daha da kaygılandırıyor. Kime sorsanız yediden yetmişe herkes barış istiyor çözüm istiyorlar, ölüm değil.
 Kalıcı bir barışın oluşturulması da duyarlı, ilerici tüm kesimlere ve biz gençlere düşüyor. Bunun içinde ortak bir mücadelenin büyütülmesi gerekiyor. Kürtler, Türkler ve her ulustan halklar olarak, savaşların durması, akan kanın bitmesi için hep birlikte barış mücadelesi yürütmeliyiz ve barışı haykırmalıyız.

www.evrensel.net