14 Aralık 2017 17:21

Çavuşoğlu S-400 açıklaması: Rus askeri konuşlanmayacak

Dışişleri  Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400 füzelerinin alınması ile birlikte Türkiye’de Rus askerlerinin de konuşlanabileceği iddialara yanıt verdi.

Çavuşoğlu S-400 açıklaması: Rus askeri konuşlanmayacak

Paylaş

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Malta Dışişleri ve Ticaretin Geliştirilmesi Bakanı Carmelo Abela ile ortak basın toplantısında konuştu. 

S-400'lere ilişkin bir soru üzerine Çavuşoğlu, “S-400'lerle ilgili bir sorun yok. En son Putin'in ziyaretinde kredilendirme konusunda mutabakat sağlandı. Bunun kağıda dökülmesi gerekiyor. Uzmanlarımız bunu sürdürüyor. Tamamlandıktan sonra belki de bu hafta içinde bu imzalanacak. S-400'ün Türkiye'ye konuşlandırılması ile ilgili  teknik çalışmalarımız da bundan sonra başlayacaktır. Mühendislerimiz ve teknisyenlerimiz nükleer enerji santrallerini ilerde  işletecektir. Aynı şekilde S-400'leri satın aldıktan sonra kullanılması ile ilgili de askeri ve sivil mühendis ve teknisyenlerimizi yetiştireceğiz. Eğitim çalışmalarını burada ve gerekirse Rusya'da yaparız. Yani mühendisin yada  teknisyenin asker veya sivil olması demek artasında bir fark yok bunlar teknisyen. Rusya'nın buraya silahlı asker konuşlandırması anlamına gelmez. Fikir nerden çıktı bunu mukayese etmek bile abes. Bu teknik çalışma. İhtiyaç olursa mühendis ve teknisyen  gelebilir" diye konuştu. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul'da yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısı ve muhalefetin önerilerine ilişkin, "Tüm dünyanın karşı olduğu bir kararı kabul etmek, uygulanması da mümkün değil. Ben yaptım oldu olamaz. Kararın değiştirilmesi gerekiyor. Amerika'nın geri adım atması, kararın değiştirilmesi için her türlü çalışmayı kararlı bir şekilde sürdüreceğiz. İkincisi, bağımsız Filistin Devleti'nin tanınmasıdır. Aldığımız kararlar uluslararası hukuka ve BM kararlarına uygundur. Amerika gibi bunları hiçe sayan kararlar almadık. Başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin Devleti'nin tanınması tanımayan ülkeler tarafından da tanınması ve resmen bağımsız bir devlet olması için her türlü çabayı sarf edeceğiz. Dün bir kıvılcım da İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında oldu" dedi. 

‘BAŞKENTİ DOĞU KUDÜS OLAN BAĞIMSIZ FİLİSTİN DEVLETİ'NİN TANINMASI İÇİN HER TÜRLÜ ÇABAYI SARF EDECEĞİZ’

İstanbul'da yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısı ve muhalefetin önerilerine ilişkin bir soruya Çavuşoğlu, "Tüm dünyanın karşı olduğu bir kararı kabul etmek, uygulanması da mümkün değil. Ben yaptım oldu olamaz. Kararın değiştirilmesi gerekiyor. Amerika'nın geri adım atması, kararın değiştirilmesi için her türlü çalışmayı kararlı bir şekilde sürdüreceğiz.İkincisi, bağımsız Filistin Devleti'nin tanınmasıdır. Aldığımız kararlar uluslararası hukuka ve BM kararlarına uygundur. Amerika gibi bunları hiçe sayan kararlar almadık. Başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin Devleti'nin tanınması tanımayan ülkeler tarafından da tanınması ve resmen bağımsız bir devlet olması için her türlü çabayı sarf edeceğiz. Dün bir kıvılcım da İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında oldu" diye yanıt verdi. (DHA) 

ÖNCEKİ HABER

Sumitomo işçileri sendika hakkı için direniyor

SONRAKİ HABER

Patronların ‘ekonomik büyüme’ endişesi arttı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa