Barış dolu günler

Barış dolu günler

24 Temmuz’dan bu yana Hakkari’nin Şemdinli ilçesi’nde şiddetli çatışmaların yaşandığı ve yüzlerce vatandaşın göç ettirildiği haberleri geliyor. Şemdinli ilçesi Yüksekova’ya yarım saat uzaklıkta. Yüksekova’dan çatışmalı ortam nasıl görünüyor ve buradaki insanlar ne istiyor, bekl

Onur Kaya

24 Temmuz’dan bu yana Hakkari’nin Şemdinli ilçesi’nde şiddetli çatışmaların yaşandığı ve yüzlerce vatandaşın göç ettirildiği haberleri geliyor. Şemdinli ilçesi Yüksekova’ya yarım saat uzaklıkta. Yüksekova’dan çatışmalı ortam nasıl görünüyor ve buradaki insanlar ne istiyor, beklentileri neler, bu konu hakkında bir sokak repörtajı hazırladık. Yanı başımız’da Şemdinli ilçesinde savaş cereyan ediyor, yüzlerce vatandaşın çatışma bölgesinden göç ettirildiği haberleri geliyor. Sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Adar Duran : (Dershane Öğrencisi) Bence burada yaşayan insanlarımızın can ve mal güvenliğinin kalmaması, savaştan kaynaklı göçe tabii tutulması, kaygı verici bir durum.
Mehmet Gever: (Üniversite Öğrencisi) Yakınımızdaki Şemdinli’de devam eden savaş ortamı halkımızı göçe zorluyor. İnsanların yerlerinden göç etmeleri yaşadıkları yerleri terk etmeleri bazı sorunları da beraberinde getirir. Çatışmalardan kaynaklı tedirginlik ve gittiği yerde işsizlikle karşılaşabilir insanlar.
Zinar Baran (İşçi) : Yaklaşık bir haftadır operasyonların devam ettiği ve Şemdinli ilçesine bağlı mezralarda yaşayan halkın göç ettirildiğine dair haberler medyaya yansıyor. Oradaki insanların da yaşanan bu durumdan rahatsız olduğuna dair açıklamalar geliyor. Halk çatışmalı ortamın son bulmasını istiyor.

30 yıldır süren savaş ve çatışmalı durun sizce nasıl son bulur?
Adar Duran : Savaşlara son verilip silahların susturulması,  yani barışa zemin hazırlanması ile son bulur.
Mehmet Gever : On yıllardır devam eden bu savaş ve çatışmalar ancak Kürtlerin taleplerinin kabul edilmesi ve sorunları çözen bir komisyonun kurulması bu savaş ve çatışmalı ortamı sona erdirir.
Zinar Baran : En başında silahların susturulması ve halkın haklı taleplerinin karşılanması ile barış gelir. Biz bu coğrafyada yaşayan insanlar olarak tedirginiz. Bu yaşananlardan kaynaklı biz de 90’lı  yılların başında ilçe merkezine gelmişiz, köylerimiz boşaltılmış, işsizlikle boğuşmuşuz, halen işsizlikten kaynaklı büyükşehirlere göç sürüyor terk ediyoruz doğduğumuz yerleri. Hiç kimse istemez başka şehirlere çalışmak için gitmek, bu savaşın bitmesini ve barışın gelmesini istiyoruz.
Kürt sorunun çözümü konusunda umutlumusunuz?
Adar Duran : Umutlu değilim, nedenini sorarsanız bazı kesimlerin kendi çıkarları için halkları birbirine kışkırtması. Ama yine de umudu kaybetmemek lazım barış birbirini anlayarak gelir.
 Mehmet Gever : Umutlanıyor zaman zaman insan ama her gün umudumuzu biraz daha kaybediyoruz. Sonuçta savaş ortamından etkileniyoruz. Kürt sorunu bu ülkenin çözülmesi gereken en temel meselesidir. Halkımızın varlığı anayasal bir statüye kavuşturulmalı. Bunun için halkların empati yapması ve üzerine düşen görevi yerine getirmesi lazım.
Zinar Baran : Ölüm haberleri geliyor her gün insanlar ölüyor savaşın tam ortasında yaşıyoruz. Silah sesleri yankılanıyor, çatışmalı bir ortamda büyüyoruz. Ama her şeye rağmen umudu kaybetmemek lazım, barış ve güzel dolu günler bekliyor bizi.

www.evrensel.net