13 Aralık 2017 16:49

Nemport’ta sendikalı işçiler işten çıkarılıyor!

İzmir Aliağa'daki Nemport Limanı’nda Liman-İş üyesi sendikası üyesi 3 işçi işten çıkarıldı.

Nemport’ta sendikalı işçiler işten çıkarılıyor!

Paylaş

İzmir'in Aliağa ilçesinde bulunan Nemport Limanı’nda, patron işçilerin sendikalaşma hakkını engellemek için baskılarını artırdı. Liman-İş Sendikası, gerekli çoğunluğu sağlayarak toplusözleşme yetkisi için Çalışma Bakanlığına başvururken, patron ise sendika üyesi 3 işçiyi mesleki yeterlilik sınavında başarısız oldukları bahanesiyle işten attı. İşçiler İnsan Kaynakları Müdürü’nün kendi rızaları ile işten çıktıklarının yazılı olduğu belgeyi imzalamaları yönünde baskı yaptığını söyledi.

İşten atılan işçilerden Melih Kırmacı 7 yıldır Nemport’ta makine operatörlüğü yapıyordu. Önceki gün işten atıldığını dile getiren Kırmacı, yaşananları şöyle aktardı: “Sendika üyeliği konusunda ısrarcı olduğumu bildikleri andan itibaren, arkamdan bir sürü insan gönderildi, en küçük hatamda tutanak tutup işten çıkarmak için baskı yaptılar. Ancak açık bulamadıkları için başaramadılar. En son bu mesleki yeterlilik sınavında iki soruda sıra kaydırdığım için başarısız sayıldım ve bunu bahane olarak kullanmaya çalıştılar. Beni görüşmeye çağırdılar ve bu sınavda başarısız olduğum için kendi rızamla işten çıkarıldığımın yazılı olduğu evrakı imzalamam istendi. Bu evrakı imzalamayacağımı söyledim ve evime döndüm. Ben işyerinden ayrıldıktan sonra tutanak tutulması suretiyle işten çıkarıldığım tarafıma bildirildi.”

‘TEHDİT VE BASIYLA İŞTEN ÇIKARTIYORLAR’

Mesleki yeterlilik sınavlarına şirket ya da bireysel başvuruyla 3 kezden fazla girilebildiğini aktaran Kırmacı, “Okuma yazma bilmeyenlerin dahi girebildiği sınavlar bunlar. Bu sınavları bahane ederek işten çıkarılıyoruz ancak bu sınavlarda başarılı olamamış birçok çalışan var. Aynı şekilde bir diğer arkadaşımız da gece yarısı 00.30’da yine insan kaynakları müdürü tarafından işyerine çağırıldı, güvenlik görevlilerinin zoru ve tehdit ile kağıt imzalatılarak işten çıkarıldı. O kağıtlarda ise 18. maddeye dayandırılıp, kendi rızamız ile işten çıkarıldığımız ifade ediliyor. Üstelik imzalamak istemediğimiz de ise tazminat ve diğer haklarımızı alamayacağımız söylenerek psikolojik baskı uygulanıyor” diye konuştu.   

‘SENDİKALI OLDUĞUM İÇİN İŞTEN ÇIKARTILDIM’

Sendikalı olduğu için işten atıldığını dile getiren Kırmacı, şöyle devam etti: “Buradaki amaç sendikalı işçi sayısını düşürmek ve buna öncülük eden işçileri işten çıkararak diğer arkadaşlara gözdağı vermektir. Bu yöntemlerle işten çıkarmak istedikleri arkadaşlarımızı vardiya amirinin odasında kapıyı da kapatarak psikolojik baskı ve tehditlerle kağıt imzalattılar. İçeriden ağlayarak çıkan arkadaşlarımız oldu. Aliağa’da hiçbir yerde iş bulamazsınız gibi tehditlerde bulunmuşlar.”

‘EVRAKLARA BİLMEDEN İMZA ATTIM’

Baskı nedeniyle evraklara imza atarak işten atılan Mürsel Şahan 1 yıldır Nemport’ta şoför olarak çalışıyordu. Şimdiye kadar bir uyarı almadığını ya da sorun yaşamadığını dile getiren Şahan, “İnsan kaynakları müdürümüz beni yanına çağırarak, ‘Seni işten çıkarmamız gerekiyor, mesleki yeterlilik belgen yok’ diyerek benden bir kağıt imzalamamı istedi. İlkokul mezunu olduğum için metni tam okuyamadım. İhbar ve kıdem tazminatlarını, kullanmadığı yıllık izinlerin karşılığı olan ücreti ödedikleri metinde kendi isteğimle işten ayrıldığım yazıyormuş” dedi. Şahan evrakı imzaladığını fakat yeterli bilgiye sahip olmadığı için yasal yollardan itiraz edeceğini belirtti. 

‘AMAÇ SENDİKALI İŞÇİ SAYISINI DÜŞÜRMEK’

Liman-İş İzmir Şube Başkanı Serdar Akdoğan, Nemport’ta sendikal çalışmaların başladığı ilk günden itibaren patronun işçiler üzerinde baskı kurduğunu, sendikaya üye olduklarını düşündükleri işçileri işten çıkarmakla tehdit ettiklerini belirtti. “Bu süreçle ilgili işçi arkadaşlarımız Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda da bulundular, sendikalı işçilere baskı ve mobbing yapıldığı zorla işten çıkarılmaya çalıştıklarına dair. İşten çıkarılan işçilerin mesleki yeterlilik belgesini almak için üç kere sınava girme hakkı var, iki kere başarısız olunca, üçüncü olmadan kendilerine ‘tazminatını alabilmen için bu kağıdı imzalaman gerekir’ diyerek, ‘iş akdimin kendi isteğimle sona ermesi’ ibaresi bulunan kağıtlar imzalatmaya çalışıyorlar. Buradaki amaç sendikalı işçi sayısını düşürmek ve buna öncülük eden işçileri özellikle işten çıkararak diğer arkadaşlara da gözdağı vermektir” diyen Akdoğan, sürecin takipçisi olacaklarını bildirdi. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kemal Kılıçdaroğlu ve 4 vekil hakkında fezleke hazırlandı!

SONRAKİ HABER

HDP Milletvekili Hüseyin Kaçmaz: Şırnak'ta ahıra 9 seçmen kaydedildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa