Ermenistan Türkiye ile protokolleri iptal ediyor

Ermenistan Türkiye ile protokolleri iptal ediyor

Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan, Türkiye’yle 2009’da imzalanan ilişkileri normalleştirme protokollerini iptal edeceklerini söyledi. 

Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan, 2018 baharını Tükiye ile ilişkileri normalleştirme protokolü olmadan karşılayacaKlarını söyledi. 

Sputnik’in Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’na dayandırdığı habere göre Nalbandyan, Ekim 2009’da iki ülkenin dışişleri bakanları tarafından imzalanan protokollerin yürürlüğe girmesi için parlamentolar tarafından onaylanması gerektiğini hatırlattı. Ermenistan Dışişleri Bakanı, “Şimdiye kadar protokoller onaylanmadı. Zira Türkiye protokollerin ruhuna aykırı ön koşullar sundu” deyip şöyle devam etti: “Ermenistan Devlet Başkanı (Serj Sarkisyan) eylül ayında Erivan’ın protokolleri geçersiz sayacağını söyledi. O zamandan beri yürürlüğe girmeleri yönünde olumlu bir adım olmadı. Bu nedenle 2018 baharını bu protokoller olmadan karşılayacağız.”

Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreci 2008 sonbaharında başlamıştı. Ekim 2009’da imzalanan protokoller ise ‘tarihi’ olarak nitelenmişti. (HABER MERKEZİ)
 

www.evrensel.net
ETİKETLER Ermenistan