13 Aralık 2017 13:54

Yanan, yıkılan, kapanan tiyatrolar, Baba Sahne’de yaşıyor

Oyuncu Şevket Çoruh tarafından büyük emek harcayarak ve kurduğu Baba Sahne'de, kapanan tiyatro sahnelerinin isimleri yer alacak.

Yanan, yıkılan, kapanan tiyatrolar, Baba Sahne’de yaşıyor

Paylaş

Baba Sahne; İstanbul’un ilk yakılan, ilk yıkılan,  kapanan ve her şeye rağmen ayakta kalmayı sürdüren tiyatro salonlarının ismini localarında yaşatıyor. Baba Sahne’nin Gedikpaşa Tiyatrosu, Şan Tiyatrosu, Kenter Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Küçük Sahne ve Ses Tiyatrosu isimlerini taşıyan locaları, büyük bir vefa örneğini ortaya koyarken diğer yandan sanatseverlere farklı bir tiyatro keyfi sunuyor.

Sevilen oyuncu Şevket Çoruh’un yaklaşık 2 yıl boyunca büyük emek harcayarak ve kurduğu Kadıköy’deki tiyatrosu Baba Sahne, Nisan 2017’de  açıldı.Tiyatro salonlarında localara genellikle kişi isimlerinin verilmesi alışkanlığını da yıkan Baba Sahne, localarında tiyatro tarihimizde önemli yeri olan ve yıkılan, yakılan, kapanan ve her şeye rağmen ayakta kalmak için direnen tiyatroların isimlerini yaşatıyor.

GEDİKPAŞA, ŞAN, SES, DORMEN, KENTER

Balkon katı localarından ilki, İstanbul’un yıkılan ilk tiyatro salonu anısına, 1884 yılında yıkılan Gedikpaşa Tiyatrosu’nun adını; diğer loca, dönemin en çok rağbet gören, birbirinden önemli oyuncuların sahneye çıktığı ve 1987 yılında esrarengiz bir yangınla kül olan Şan Tiyatrosu’nun adını aldı. Balkon katının diğer iki locasına ise; kurdukları tiyatro topluluklarını bugünlere kadar getiren ve hâlâ oyunlar sahneleyen ustaların tiyatrolarının isimleri verildi: Kenter Tiyatrosu ve Dormen Tiyatrosu. Sahnenin iki yanında yer alan ve aynı zamanda orkestra çukuru olarak düzenlenen localar ise; Muhsin Ertuğrul’un Devlet Tiyatroları’ndan kovulmasının ardından 1951’de kurduğu ve 1957’de perdelerini kapatan Küçük Sahne ile 1885’te inşa edilen Ses Tiyatrosu’nun isimlerini taşıyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Belediye-İş’te ihraçlar mahkemeden döndü

SONRAKİ HABER

Giyim markası Collezione konkordato ilan etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa