13 Aralık 2017 13:43

Belediye-İş’te ihraçlar mahkemeden döndü

Belediye-İş'te yolsuzluk iddialarını gündeme getirdikleri için ihraç edilen yöneticiler, yargıya giderek alınan kararı iptal ettirdi.

Belediye-İş’te ihraçlar mahkemeden döndü

Paylaş

Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası Genel Merkezi’ndeki yolsuzluk iddialarını gündeme getirdikleri için olağanüstü kongre ile ihraç edilen sendika yöneticileri süreci yargıya taşıyarak alınan kararı iptal ettirdi.

26 Aralık 2016’da yapılan olağanüstü kongrede ihraç edilen Belediye-İş İzmir 6 No’lu Şube Başkanı Buket Mertoğlu Gürpınar, 6 No’lu Şube Mali Sekreteri Azmi Gül, 1 No’lu Şube Başkanı Zeynel Ersoy, Çevre Belediyeler Şube Başkanı Salih Er ile birlikte 1 No’lu Şube Başkan Yardımcısı Necdet Deligöz açtıkları dava sonucunda görevlerine geri döndü.

Ankara 21. İş Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme, olağanüstü genel kurulun tüm sonuçlarıyla birlikte iptal edilmesi kararını aldı. Sendikacılar önümüzdeki günlerde tekrar görevlerine başlayacak.

SENDİKAYA KAYYIM ATANABİLİR

6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nun 15. maddesinin 3 bendine göre sendika genel merkezine kayyım atanabilir. Bu maddede “Genel kurulun veya genel kurulda yapılan organ seçiminin iptaline karar verildiği takdirde mahkeme; genel kurulu kanun ve tüzük hükümlerine göre en kısa zamanda toplamak, seçimleri yapmak ve yeni yönetim kurulu seçilinceye kadar kuruluşu yönetmekle görevli olmak üzere, 4721 sayılı Kanun hükümleri gereğince bir veya üç kayyım tayin eder ve görev sürelerini belirler” ifadeleri yer alıyor. Kayyımın atanıp atanmayacağı gerekçeli kararda belli olacak. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Hasankeyf’te sokağa çıkma yasağı

SONRAKİ HABER

İDO ve BUDO'dan sefer iptalleri (16 Ocak 2019)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa