13 Aralık 2017 12:54

Ukrayna’nın Donbass kayıpları artıyor

Ukrayna'dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden ve iki ayrı cumhuriyetin kurulduğu Donbass'ta Ukrayna ordusu kayıplarını saklıyor.

Ukrayna’nın Donbass kayıpları artıyor

Paylaş

Okay DEPREM
Donetsk

Ukrayna’dan bağımsızlığını ilan eden ve iki ayrı cumhuriyetin kurulduğu Donbass’taki iç savaşın başından beri Kiev rejimi, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin (VSU) ölü ve yaralı sayılarıyla ilgili gerçek bilgileri saklıyor.

Konuya dair VSU’nun bizzat kendi birimlerinin hazırladığı raporlarda yer verilen rakamlar, Donbass’taki durumu ortaya seriyor. Son olarak VSU Ortak Operasyon Merkezi Komutanı Korgeneral O.S. Sirskiy’nin, Genelkurmay Başkanı V.M. Mujenka’ya göndermek üzere hazırlattığı iddia edilen bir rapor ortaya çıkarıldı. Raporda, ülkenin güneydoğusundaki birliklerin 2017’nin ilk yarısında DNR ve LNR silahlı güçleri karşısında verdikleri kayıplar ayrıntılı biçimde aktarılıyor.  

2017’NİN ALTI AYINDA 1315 KAYIP

VSU’dan atılan subayların ağırlıklı olarak kurduğu Gizli Gerçek Bakanlığı (MCP) adındaki oluşumun yayınladığı rapordaki veriler, 1 Şubat ila 31 Temmuz arasındaki 6 aylık dönemi kapsıyor. İddiaya göre, Ukrayna ordusu sadece adı geçen periyotta toplam 1315 personelini kaybetti. Bunların 1143’ü askeri personel, 172’si de ordu bünyesinde görevli askeri olmayan memurlar. Kayıplarda 2016’ya kıyasla gözle görülür artış da bulunuyor. 2016’nın şubat başı ile temmuz sonu arasındaki altı ay içerisinde VSU’nun ATO kapsamında aktif savaştaki asker kaybı günde ortalama 4.2 iken, 2017’nin aynı döneminde ise 5.8’e yükseldiği görülüyor. Kayıpların çok önemli bir bölümü ise karşı taraftan yapılan ağır silah atışlarından kaynaklanmış.

Yine VSU’nun bu dönemde Donbass’taki göreli ağır kayıplarının yüzde 58.7’si Donetsk civarında meydana gelirken; personel zayiatının yüzde 17.9’u Lugansk çevresinde, geri kalan yüzde 23.4’ü de Mariupol kırsalında yaşanmış. 2017 yılı boyunca ATO sınırlarında vazifede bulunan Ukrayna ordusu birimlerinin toplam kayıplarının yüzde 13.1’inin ise çatışma dışı nedenlerden dolayı ortaya çıktığı belirlenmiş.   

GİZLİ GERÇEK BAKANLIĞI NEDİR?

İnternet sitesinde “Gizli Gerçek Bakanlığı (MCP), emekli askerlerin ve konuya dair duyarlı insanların oluşturduğu bir birliktir” olarak tarif ediliyor. “Bizleri VSU’nun subayları olarak öncelikle silahlı kuvvetlerimizin durumu endişelendiriyor” denilen sitede MCP’nin amaçları için, “MCP’yi oluşturan bütün askerler, Ukrayna Ordusu’ndaki durumu değiştirmeye çabalamış insanlardır ve bu şekilde sisteme karşı gelmiş olduklarından ötürü görevlerinden ihraç edildiler. Bizler hem kendi ordusuna karşı aşağılayıcı biçimde yaklaşıma hem de olayların reel durumunun gizlenmesine karşıyız. Bizler Ukrayna’nın yurtseverleriyiz ve onun toprak bütünlüğünü savunuyoruz. Enformasyon baskısı yoluyla durumu değiştirmek ve ülkemizi daha iyi yapmak istiyoruz. Bu sitede ordunun durumuna ve ATO sahasındaki gidişata dair bilgiler paylaşıp, en azından hükümetin biraz da olsa utanacağını umut edeceğiz” ifadeleri kullanılıyor.

ÖNCEKİ HABER

Mecliste Osman Baydemir'e 'Kürdistan' cezası

SONRAKİ HABER

İzmir'de iki grup arasında kavga çıktı: 1 kadın öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa