13 Aralık 2017 12:49

Yargıtay Sarısülük'ü öldüren polise verilen cezayı az buldu

Yargıtay, Gezi direnişi sırasında Ankara’da yapılan eylemde öldürülen Ethem Sarısülük’ü vuran polise verilen cezayı az bularak bozdu.

Yargıtay Sarısülük'ü öldüren polise verilen cezayı az buldu

Paylaş

Polis memuru Ahmet Şahbaz önce Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “olası kastla adam öldürmek” suçundan 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı.  Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nin verilen kararı usulden bozması üzerine dosya, ‘nöbetçi mahkeme’ heyeti tarafından güvenlik gerekçesiyle Aksaray 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Aksaray 1. Ağır Ceza Mahkemesi de 19 Aralık 2016’da Şahbaz’a “Taksirle ölüme neden olmak” suçundan 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası verdi. Mahkeme verdiği hapis cezasını daha sonra 10 bin 100 TL lira adli para cezasına çevirdi. Sarısülük ailesinin avukatlarından Murat Yılmaz’ın temyiz başvurusu üzerine dava dosyası Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nin gündemine geldi. 

‘CEZA VERİLMESİN’ TALEBİNE RET 

Hürrriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre; Daire, yerel mahkemenin verdiği kararın temyiz incelemesini 5 Aralık’ta tamamladı ve sanık avukatlarının ‘meşru savunmada sınırın aşılması mazur görülebilecek bir heyecan, korku veya telaştan ileri gelmiş ise faile ceza verilmez’ talebini reddetti. Kararda, sanığın olay günü Kızılay Güvenpark bölgesinde görevlendirildiği, kendisi ve yanındaki birkaç polisin geri çekilmek üzere parkı terk eden bazı göstericilerin saldırısına uğradıkları anlatıldı. 

Kararda özetle şöyle denildi: “Sanığın aldığı darbe yüzünden elindeki kalkanı düşürdüğü, kendisinin de yere düştüğü, kendisine yöneldiğini düşündüğü bir göstericiye onu uzaklaştırmak için tekme attığı, bu göstericinin arkasındaki içinde maktulün de bulunduğu bir grup göstericiyle karşı karşıya kaldığı, bu grubun kendisine yoğun taşlı saldırıyı, o andaki hal ve koşullara göre, saldırıyla orantılı biçimde havaya ateş etmek suretiyle defetmek istediği, arka arkaya gerçekleşen üç atıştan ilk ikisinin havaya, sonuncusunun ise aldığı taş isabetleri yüzünden silah üzerindeki hâkimiyetini kaybetmesi sonucu maktule isabet ettiği... Taksire dayalı kusurunun ağırlığı nedeniyle taksirle ölüme neden olma suçundan, teşdiden (cezada alt sınırdan ayrılarak üst hadden ceza verme) ceza tayini gerektiği gözetilmeden, alt sınırdan ceza belirlenmesi bozmayı gerektirmiştir.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Mahkeme Demirtaş’ın duruşmaya getirilmesini istedi

SONRAKİ HABER

'Müftülüklere evlendirme yetkisi' itirazına AYM’den ret cevabı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa