13 Aralık 2017 12:23

Mahkeme Demirtaş’ın duruşmaya getirilmesini istedi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 3 gün sonra görülecek duruşmasına getirilmesi için tutulduğu Edirne Cezaevine yazı yazıldı.

Mahkeme Demirtaş’ın duruşmaya getirilmesini istedi

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın görülmesine 3 gün kala Diyarbakır 7. Asliye Ceza Mahkemesi, Demirtaş'ın duruşmaya getirilmesi için tutuklu olduğu cezaevine yazı yazdı.  

Edirne Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda 4 Kasım 2016’dan beri tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, Cizre'de ilan edilen "sokağa çıkma yasağı" ile ilgili 9 Eylül 2015 tarihinde yaptığı konuşmada "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılama" suçunu işlediği iddiasıyla 2 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada yeni bir gelişme yaşandı. Diyarbakır 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde, 22 Haziran’da görülen davanın ilk duruşmasında, Demirtaş mahkemeye gelerek savunma yapmak istediği için SEGBİS'e çıkmamıştı. 
 
Heyet ise, Meclis Başkanlığı’nın mahkemeye gönderdiği Demirtaş'ın HDP grup toplantısındaki konuşma görüntülerinin yazıya dökülmesi için bilirkişiye gönderilmesine karar vermişti. Demirtaş'ın bir sonraki celse duruşma salonunda bulunma yönündeki talebinin ise, esas hakkındaki savunmasından önce değerlendirilmesine karar veren mahkeme, davayı 14 Aralık tarihine ertelemişti. 

CEZAEVİNE DURUŞMAYA GETİRİLMESİ İÇİN YAZI 

Duruşmanın görülmesine üç gün kala mahkeme heyeti, 11 Aralık’ta dava dosyası üzerinde yaptığı inceleme sonucunda daha önce kurduğu ara kararından vazgeçti. Mahkeme, tutuklu olduğu Edirne F Tipi Cezaevi’ne müzakere yazarak, Demirtaş’ın 14 Aralık günü görülecek davanın 2’nci duruşmasına getirilmesini istedi. 
 
Mahkeme’nin Edirne Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na 11 Aralık'ta gönderdiği yazı şöyle: 
 
“Türk milletini, cumhuriyeti ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni alenen aşağılama suçundan sanık Selahattin Demirtaş ve arkadaşları hakkında mahkememize açılan kamu davasının yapılan açık yargılaması sırasında verilen ara kararı gereğince halen kurumunuzda başka suçtan tutuklu olup ve aşağıda açık kimliği yazılı bulunan sanık Selahattin Demirtaş’ın duruşmanın bırakıldığı 14/12/2017 günü saat 09.00’da mahkememiz duruşma salonunda hazır edilmesi rica olunur.” 
 
Diyarbakır 4. Asliye Ceza Mahkemesi, daha önce de davanın “güvenlik” gerekçesiyle başka yere nakledilmesi için Adalet Bakanlığı’na başvurmuştu. 
 
Öte yandan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ile birlikte aynı cezaevinde tutulan HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, bugün Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek dava için Elazığ’a, oradan da Diyarbakır’a getirilmişti. (MA)
 

ÖNCEKİ HABER

Elazığ Cezaevi’nde 42 gündür açlık grevi var

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa