07 Ağustos 2012 16:21

İTO: Aile hekimleri jokerlik yapmayacak

İstanbul Tabip Odası (İTO) Cağaloğlu’daki merkez bürosunda yaptığı basın toplantısıyla, Sağlık Bakanlığının ‘Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanlarının Hastane Nöbetleri’ başlığıyla yayınladığı genelgeye itiraz ettiklerini belirtti.İTO adına açıklama yapan yönetim kurulu üyesi Dr. Fethi Bozçalı birinci b

İTO: Aile hekimleri jokerlik yapmayacak

Paylaş

İstanbul Tabip Odası (İTO) Cağaloğlu’daki merkez bürosunda yaptığı basın toplantısıyla, Sağlık Bakanlığının ‘Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanlarının Hastane Nöbetleri’ başlığıyla yayınladığı genelgeye itiraz ettiklerini belirtti.
İTO adına açıklama yapan yönetim kurulu üyesi Dr. Fethi Bozçalı birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışanların bu alana özgü birikim, bilgi ve deneyime sahip olması gerektiğini ancak yeni kanuna göre hekimlerin kritere tabi tutulmadan farklı alanlarda çalıştırılacağını dile getirdi. Bozçalı, anayasanın 18. maddesindeki ‘angarya yasaktır’ hükmünü hatırlattı.
 

‘SİSTEMSİZLİĞİN BÖYLESİ’
Bozçalı’nın ardından söz alan İTO Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu da, bu yapılanın sistemsizlik olduğunu vurgulayarak, “Bir aile hekimi önce aile sağlığı merkezinde ertesi gün 112’de ertesi gün başka bir yerde çalıştırılamaz. Aksi taktirde çalışanların performansı düşecektir. Aynı zamanda hastaların mağduriyetine de sebep olacaktır. Bu uygulama eskiden beri sürüyor. Ancak bu hukuksuzluk şimdi kılıfına uyduruluyor. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Toplama kampı gibi

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan tehlikeli açıklar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa