13 Aralık 2017 05:42

Yaşama tutunma umudu bir anda yok oldu!

İlik kanseri ile boğuşan Nihat ablasının iliği ile yeniden hayata tutunmuştu, ama başkasının odunun topladığı gerekçesiyle öldürüldü.

Yaşama tutunma umudu bir anda yok oldu!

Paylaş

Beyar ÖZALP
Şırnak

Şırnak’ın Kumçatı ilçesine bağlı Sotek mezrası köyünde 20 yaşındaki ilik kanseri olan Nihat Yıldırım, başkasının odunlarını topladığı gerekçesiyle bir başka köylü Hamit S. tarafından öldürüldü. Yıldırım’ın ilik kanseri olması sebebiyle Yıldırım’ın ablası 22 yaşındaki Leyla Yıldırım, uygun iliğin bulunması için aylarca mücadele etmiş, okuduğu liseyi bile terk etmek zorunda kalmıştı. Yapılan tetkikler sonucunda doktorlar abla Yıldırım’ın iliğinin uyuştuğunu ve iliğin abladan alınabileceğini aileye belirtti. Yıldırım’a ablasından ilik nakli yapılınca Nihat tekrar hayata tutundu. Fakat 4 yıl sonra Yıldırım, geçtiğimiz günlerde kışlık odun toplamak için gittiği arazide öldürüldü...

EVDEN ODUN TOPLAMAK İÇİN ÇIKMIŞTI

18 Kasım’da ailesine kışlık odun toplamak için evden çıkacağını söylüyor Nihat Yıldırım. Ancak aradan birkaç saat geçtikten sonra köyden silah sesleri gelmeye başladı ve Yıldırım hayatını kaybetti. Olaya jandarmanın müdahale etmesiyle Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı Hamit S.’nin ifadesine başvurdu. Hamit S. savcılıkta verdiği ifadesinde Yıldırım’a, ağaçların kendilerine ait olduğunu ve bunları kesmemesini söylemesi üzerine tartışma çıktığını iddia etti. Hamit S.’ye göre olay çıkınca silahlar patladı... Ön otopsi raporuna göre, Yıldırım silahtan çıkan saçmalar sonucunda hayatını kaybetti. 

ABLANIN İLİĞİ UMUT OLMUŞTU

Yıldırım’ın 22 yaşındaki ablası Leyla Yıldırım, kardeşinin kanser hastalığı yüzünden liseyi 2’nci sınıfta terk etmek zorunda kaldı. Yıldırım’a uygun iliğin bulunması için 2014 yılında bütün aile seferber oldu. Sonunda abla Yıldırım kardeşi için uygun ilik olarak belirlendi. Doktorların, ‘Uygun ilik bulunması Yıldırım’ı kaybedebiliriz’ demelerinin ardından abla Yıldırım kardeşi için yeni bir umut oldu ve Yıldırım hayata tekrar tutundu. Bu sırada abla Yıldırım, bıraktığı lise eğitimini tamamlayıp Erzincan Üniversitesi’ni kazandı. Fakat Yıldırım’ın geçtiğimiz günlerde öldürülmesinin ardından abla Yıldırım, üniversiteyi eğitimini de yarıda bırakmak zorunda kaldı. Yıldırım bunun gerekçesini; “Kardeşimin benden başka kimsesi yok. Annemizi de kaybettik. Bu işin peşini bırakmamam gerekiyor” diyor. 

‘SADECE KARDEŞİMİ DEĞİL BENİ DE ÖLDÜRDÜLER’

Yıldırım, kardeşinin ölümünün ardından “Onlar kardeşimi öldürerek beni de öldürdüler” diyor: “Kardeşim birini öldürebilecek biri değil. Çok merhametli ve şefkatli bir insandı. Diyelim ki kardeşim onu öldürenlerin bahçesinden odun topladı. Peki bu bir insanı öldürmek için bir gerekçe mi? Kardeşim ilik naklinden sonra hayata yeni tutunmaya başlamıştı. Benim de hayatım yoluna girdi. Liseyi bitirdim, üniversiteyi kazandım. Kardeşimi öldürdükleri gün beni  de öldürdüler. Onlar kardeşimi öldürürken eğitim hayatımı, ailemizi de öldürdüler. O benim hem annem, hem babam hem de arkadaşımdı. Biz annemizi kaybettik. Birbirimizden hiçbir şey saklamıyorduk.  Şu an okula tekrar gitmek istemiyorum. Kardeşim, hastalığından dolayı ilkokulu bırakmak zorunda kaldı. Kendisi bana, ‘Abla sen meslek sahibi olduktan sonra beni de al yanına’ derdi. Kendisiyle hep bunun hayalini kurardık. Canımdan çok sevdiğim birini kaybettim. Ne olursa olsun bu işin peşini bırakmayacağım. Hukuk mücadelemizi sonuna kadar takip edeceğim. Bir insanın hayatı bu kadar ucuz olmamalı.”

ÖNCEKİ HABER

Vasıfsız hemşireler

SONRAKİ HABER

“Hemşireyi öpen denizci” George Mendonsa hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa