13 Aralık 2017 03:37
Son Düzenlenme Tarihi: 13 Aralık 2017 03:41

Karapınar, Aralık ve Ceylanpınar’da çölleşme riski

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Konya-Karapınar, Iğdır-Aralık ve Urfa-Ceylanpınar’da yüksel çölleşme riski olduğunu açıkladı.

Karapınar, Aralık ve Ceylanpınar’da çölleşme riski

Paylaş

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye Çölleşme Modeli ve Risk Haritasına göre, Konya-Karapınar, Iğdır-Aralık ve Urfa-Ceylanpınar’ın çok yüksek risk taşıyan bölgeler olarak görüldüğünü bildirdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, çölleşmenin izlenmesi gayesiyle oluşturulan Türkiye Çölleşme Modeli ve Risk Haritasına göre, Konya-Karapınar, Iğdır-Aralık ve Urfa-Ceylanpınar’ın çok yüksek risk taşıyan bölgeler olarak görüldüğünü açıkladı. Eroğlu, Tuz Gölü havzası, Ereğli-Karaman bölgesi, Urfa-Ceylanpınar-Mardin-Batman hattı ile Eskişehir çevresinin ise orta ve yüksek risk grubunda bulunduğunu belirtti. 

Son 14 yılda (2003-2016) 4 milyon 722 bin hektar alanda 3 milyar 750 milyon fidanın toprakla buluşturulduğunu belirten Eroğlu, “Ülke olarak, arazi tahribatı ile mücadelemiz, uzun yıllara dayanmaktadır. Ülkemiz, 1973-2015 yılları arasında orman varlığını hem alan hem de odun serveti olarak yükseltmiş nadir ülkelerden biridir. Orman sahamız, 1972 yılında 20.2 milyon hektar iken, 2015 yılı itibariyle 22.3 milyon hektara ulaşmıştır. Buna paralel olarak ormanlarımızdaki odun servetimiz 1972 yılında 0.9 milyar metreküp iken, 1.6 milyar metreküpe yükselmiştir” dedi. (ANKA)
 

ÖNCEKİ HABER

Pasaport ücretlerine yeni yılda zam geliyor

SONRAKİ HABER

Cemil Candaş cinayeti davasında karar verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa