Erdal Eren, idam edilişinin 37. yılında Kadıköy'de anılacak

Erdal Eren, idam edilişinin 37. yılında Kadıköy'de anılacak

12 Eylül darbecileri tarafından yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren, aramızdan ayrılışının 37. yıl dönümünde Kadıköy'de anılacak.

12 Eylül faşist cuntası tarafından idam edilen Erdal Eren, aramızdan ayrılışının 37. yıl dönümünde Kadıköy'de anılacak. Kadıköy Emek Gençliğinin çağrısıyla 13 Aralık Çarşamba 19.00'da Kadıköy Süreya Operası önünde bir araya gelecek olan gençler, darbecilere ve OHAL-KHK rejimine tepki gösterecek. 

Genç komünist Erdal Eren, bir askeri öldürdüğü iftirasıyla yaşı büyütülerek idam edilmişti.

ODTÜ Öğrencisi Sinan Suner, 30 Ocak 1980 akşamı Ankara’nın Yukarı Ayrancı semtinde, duvara yazı yazarken, dönemin MHP’li Bakanı Cengiz Gökçek’in koruması Süleyman Ezendemir tarafından vurulmuş, yaralı Sinan Suner’i arabasına alan Ezendemir kurşunlamakla yetinmemiş, başkent sokaklarında dolaştırıp işkence etmişti. Kan kaybından öldüğünü anlayınca da Sinan Suner’i bir hastanenin kapısına bırakıp kaçmıştı.

Olayın duyulmasının ardından ODTÜ’lü arkadaşları ve yoldaşları 2 Şubat 1980’de Sinan Suner’in öldürüldüğü Ayrancı Hoşdere Caddesi’nde eylem düzenlemişti. Yapılan eyleme cunta askerleri müdahale etmiş ve çıkan çatışmada Er Zekeriya Önge yaşamını yitirmişti.

Erdal Eren, Er Önge’yi vurduğu iddia edilerek gözaltına alınmış, daha sonra Mamak Askeri Cezaevine konulmuştu.

Erdal Eren, Kenan Evren’in “Asmayalım da besleyelim mi?” talimatı doğrultusunda 13 Aralık 1980’de idam edildi.

Erdal’ın idamını protesto ederken gözaltına alınan lise öğrencisi olan Ercan Koca da 16 Aralık’ta işkencede öldürüldü.

Erdal Eren, her yıl idam edilişinin yıl dönümü olan 13 Aralık'ta Sinan Suner ve Ercan Koca ile birlikte anılıyor. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 13 Aralık 2017 10:39
www.evrensel.net
ETİKETLER Erdal Eren