12 Aralık 2017 17:31

Hükümet verdiği sözü tutmadı, Posco işçisi eyleme başladı

Kibar Holding’in ortağı olduğu İzmit Ali Kahya’daki Posco Assan’da sendikalaştıkları için işten atılan işçiler eyleme başladı.

Hükümet verdiği sözü tutmadı, Posco işçisi eyleme başladı

Paylaş

Türkiye'nin en zengin isimleri listesinde 19. sırada yer alan Kibar Holding’in ortağı olduğu, İzmit Ali Kahya’daki Posco Assan’da sendikalaştıkları için işten atılan işçiler Hükümetin bu sorunun çözüleceği yönünde verdiği sözü tutmaması üzerine yeniden eylemlere başladı.

Posco Assan’da Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlenen 80 işçinin işten atılmasını, CHP Kocaeli milletvekilleri Meclise taşımış, AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün de taraflarla görüşerek bu işin çözüleceği sözünü vermişti. Zeki Aygün’ün “Sorunu çözeceğiz” açıklaması sonrası eylemlere ara veren işçiler, dün hiçbir işçinin geri alınmayacağı, eğer dava açmaktan vazgeçerlerse, atılan işçilerin belki bir bölümünün ihbar ve kıdem tazminatlarının verilebileceği haberini duyunca yeniden eylemlere başladı. Dün sabah fabrikanın önünde toplanan işçiler haklarını alana kadar, fabrikanın önüne çadır kurup mücadele edeceklerini duyurdu.

‘ANAYASAL HAKKIMIZDANVAZGEÇMEMİZİ İSTİYORLAR’

İşçiler adına konuşan Birleşik Metal-İş Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik, bugünden itibaren çadır kurup eylemlere başlayacaklarını belirterek, “Zeki Aygün dün bize şunu söyledi: ‘İşçiler açacakları sendikal tazminat davalarından hepsi vazgeçsin, kıdemsiz, ihbarsız, yüz kızartıcı suçtan işten atılan 51 işçinin belki yarısının kıdem ve ihbar tazminatını verebiliriz.’ Ey Zeki Aygün, bize ‘Elimi güçlendirin, fabrikanın önünde eylemi durdurun, ben bu sorunu çözeceğim’ dedin. Biz senin elini güçlendirdik. Sokak hayvanlarına kemik atarcasına, insanları bırakın hakkını almayı, 80 tane işçinin anayasal hakkından vazgeçmesini, ortaya çıkacak sendikal tazminattan vazgeçmesini isteyip, lütfedermiş gibi belki işçilerin bir kısmının kıdem ihbar tazminatını vereceğinizi söylemek hangi akla, hangi mantığa, hangi vicdana, hangi kanuna sığıyor bize anlatması lazım” dedi. 

‘YETKİ BAŞVURUMUZ NE OLDU?’

AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın kendilerine ‘Biz direksiyonun başındayız, biz şov yapmayız, biz sorun çözeriz’ dediğini ifade eden Çelik, “Bizi oyalayarak, 15 gün zaman kaybettirerek, içeride de üyelerimize ‘Bakın biz müsaade etmediğimiz için kapıya gelemiyorlar’ propagandası yaptırdınız. Biz bunu duyduğumuz halde süreç zarar görmesin diye durduk. Devletin bütün imkanlarını, polisi, İzmit’te Çalışma Müdürlüğünü ve cuma günü de işvereni yanınıza alarak, Ankara’da Birleşik Metal-İş Sendikası’nın 17 Kasım’da yazılmış çoğunluk tespitini nasıl iptal ederiz diye günlerce hesap yaptınız. Posco’da örgütlendikten sonra Birleşik Metal-İş Sendikası Karabük’te de bir işyerinde örgütlendi. Bakın yetki belgesi elimde, bu belgede sendikanın çoğunluk için müracaat tarihi 4 Aralık 2017. Posco’da yetkiyi istediğimizden tam 20 gün sonra Karabük’teki işyerimiz için yetki istedik. Dün, bize sendika olarak yetkilisiniz dediniz. Peki, 15 Kasım’da Posco için yaptığımız yetki müracaatımız ne oldu?” diye sordu.

‘BU YAPTIKLARINI ANLATACAĞIZ’

Yetkililerin kendilerini oyaladığını ve mücadelelerini kazanıncaya kadar sürdüreceklerini belirten Çelik şunları söyledi: “Maalesef bu ülkenin kolluğunun, yasalarının, bakanlarının, milletvekillerinin, valisinin, belediye başkanının, Ali Kibar’a, Posco’ya gücü yetmiyor olabilir. Ve Allah’tan değil, Ali Kibar ve Posco’dan korkuyor olabilirler. Ama biz Ali Kibar’dan da, Posco’dan da, kanun tanımayan bu tavırdan da, validen de, belediye başkanından da korkmuyoruz. Yasaya aykırı olan her türlü talimatlarının karşısındayız. Bundan sonra burada bu haklı mücadeleyi kazanıncaya kadar mücadele edeceğiz. Bizi dövecek misiniz, sövecek misiniz, yerde mi sürükleyeceksiniz, gözaltına mı alacaksınız, gaz mı atacaksınız, su mu sıkacaksınız, ne yapacaksanız yapın ama buradayız. Bu yaptıklarınızı, bu aymazlığınızı, bu vicdansızlığınızı, bu insansızlığınızı herkese anlatacağız. Bu yaptığınız kanuni değil, insanı değil, ahlaki değil.” (Kocaeli/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Oğuz Güven’e şimdi de hakaret davası

SONRAKİ HABER

Hak-İş taşerondan kadroya geçen işçiler için enflasyon farkı istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa