12 Aralık 2017 16:38
Son Düzenlenme Tarihi: 13 Aralık 2017 18:02

YTÜ'de yemeklerden solucan çıktı

Yıldız Teknik Üniversitesi'nin öğlen yemeğinde solucan çıktı, öğrenciler tepkili.

YTÜ'de yemeklerden solucan çıktı

Paylaş

Burak YALÇIN
İstanbul

 
Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) yemekhanesinde öğlen yemeğinde, patlıcan yemeğinin içinden solucan larvası çıkması, öğrenciler arasında tepkiye neden oldu.

 

Yemeklerden ilk defa böcek çıkmadığını söyleyen öğrenciler, geçtiğimiz öğretim döneminin ikinci döneminde çıkan bazı yemeklerin de böcekli olduğunu söyledi.  

 

Öğrenciler yemekhane fiyatlarının 2 liradan 1 lira 80 kuruşa düşmesinin ardından yemeklerde ciddi bir kalite düşüşünün yaşandığını söylüyor. Bir önceki dönem brokoli çorbasından böcek çıkması olayının tepki çekmesinin ardından okulun yemekhane şirketine yaptırım uygulandığını açıkladığını, yemekhanede memnuniyet anketi dağıtıldığını söyleyen öğrenciler, bunlara rağmen bir değişiklik olmadığını aktardı.

 

Olay ardından açıklama yapan Üniversite Genel Sekreteri Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, yemekhane ve okul kafelerinin denetimlerinin ilgili bakanlık ve okul birimleri tarafından yapıldığını, buna rağmen doğrama işlemi gerektirmeyen karnı yarık yemeğinde böyle olumsuz bir olay yaşandığı için üzgün olduklarını ve gerekli cezai işlemi gerçekleştirdiklerini söyledi. Ersoy, mevcut firmanın sözleşmesinin ocakta biteceğini ve sözleşmenin yenilenmeyeceğini de ekledi. Öğrencilerse bundan önceki olaylarda da benzer açıklamaların yapıldığını, bu sefer işe yarar adımların atılmasını beklediklerini söyledi.

 

ÖĞRENCİLER TEPKİLİ


Matematik mühendisliği öğrencisi Helin, “Yeterli bir denetim yapıldığını kesinlikle düşünmüyorum.  Fiyatının düşük olmasını kendilerine hak göstererek özensiz, kalitesiz ve belki de kendilerinin bile yemeyeceği yemekleri önümüze koyuyorlar. Bunun gibi olayların artık yaşanmamasını, gerekli yaptırımların bir an önce uygulanmasını umuyorum” diyor. 

 

Daha önce de defalarca yaşanan bu olayın artık neredeyse rutine dönüştüğünü hatırlatan Helin, çevresindeki birçok insanın bu sebepten ötürü yemekhanede yemek istemediğini ve okulun içindeki pahalı kafelerde yemek yemeye mecbur kaldıklarını söylüyor.

 

Matematik bölümünde okuyan Yağmur ise “Çoğumuzun yemekhanede mecburen yediğinin farkındalar. Hiç çekinmeden göz önünde pis şekilde yıkıyorlar tüm bulaşıkları” dedi. Sürekli denetimden bahsedildiğini ancak hiçbir şeyin değişmediğini söyleyen Yağmur, “Denetimcilerin yemeğin çok konuşulmaması dışında bir şeyle ilgilendiğini düşünmüyorum” diye ekledi.

 

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği öğrencisi Mahsun da yemeklerden böcek çıkmasının sürekli tekrarlanmasından şikayetçi. “Yemekhanemizde yemeklerden türlü haşeratlar çıkması olağanlaşmaya başladı. En son brokoli çorbasından da böcek çıkmıştı. Yemekhane skandallarının bitmemesi yetkililerin öğrenci sağlığını önemsemediğinin açık göstergesidir.” dedi.

 

“Son solucan olayı yemekhanede bilinen kalite problemlerinin sadece öne çıkmış haliydi” diyen makine mühendisliği öğrencisi Mustafa da “Okula geldiğimden beri üst üste doğru düzgün yemek çıktığını hatırlamıyorum. Sanıyorum sorumlu firma tabldotuna 1.80 lira aldığı yemeklerden bile kar amacı güdüyor, bu durumun başka açıklaması olamaz” diyor.

ÖNCEKİ HABER

Kırmızı Kedi Yayınevi: Kılıçdaroğlu kitabını bastıramadık

SONRAKİ HABER

Vahşice katledilen Didem Uslu'nun anne ve babasına gözaltına

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa