12 Aralık 2017 15:51

İsveç’te öğrenciler, sığınmacı çocuklar için boykot yaptı

İsveç'te 13 ilde öğrenciler tüm sığınmacı gençlere daimi oturma izni verilmesi talebiyle boykot yaptı.

İsveç’te öğrenciler, sığınmacı çocuklar için boykot yaptı

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

“Günümüzün iltica politikasının dostlarımız ve okul arkadaşlarımızı nasıl olumsuz etkilediğini görmekten bıktık. Çevremizdeki gençlerin savaş ve baskıya gönderilmesini seyredemeyiz” diyen İsveç’in 13 ilinde öğrenciler, derslere girmeyerek okulu boykot etti.

12 Aralık günü saat 12.00’den itibaren okulu boykot eden öğrenciler, “Hangi argüman insanların yaşam ve haklarından daha ağır basıyor?” sorusunu sorduktan sonra İsveç Başbakanı Stefan Löfven’in 2015 yılındaki ilticacı akımı sırasında “Biz Avrupa’ya duvarlar örmüyoruz” dediğini hatırrlatıyorlar.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL OY VERME SIRASI BİZİM

Başbakanın bu sözleri söylemesinden onur duyduklarını ancak bunun pratikte uygulanmamasının kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını söyleyen öğrenciler, “Önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerde oy verme sırası bizim ve bugün biz insancıl bir iltica politikasından yana olduğumuzu gösteriyoruz” diyorlar.

Öğrencilerin yaptığı ortak açıklamada, yıllar önce İsveç’e tek başına gelerek dostlar edinen ve yeni bir yaşam kuran gençlerin sınır dışı edilme kaygısıyla yaşadıklarını belirtiliyor. İsveç’in kendi vatandaşlarına güvenlik nedeniyle gitmemelerini salık verdiği dünyanın en istikrarsız ülkelerinden Afganistan’a gençlerin gönderilmesinin kabul edilemiyeceğine vurgu yapılıyor.

YENİ YASA OLUMLU AMA YETERSİZ

Hükümetin bundan 2 hafta önce açıkladığı yasanın gençlerin bazılarına İsveç’te kalma hakkı vermesini olumlu ancak yetersiz bulduklarını söyleyen öğrenciler, sınır dışı edilmelerin geçici oturum izni verilmesiyle durdurulmayacağını belirtiyor ve tüm sığınmacı gençlere daimi oturma izni verilmesini talep ediyorlar. 

İlticacı çocuk ve gençler, sınır dışı edilmeleri durdurmak için başkent Stockholm’de aylar süren oturma eylemleri ve gösteriler yapmıştı. 

İlticacı çocukların oluşturduğu İsveç’te genç adlı örgütlenmenin sözcüsü Fatimeh Khavari de, hükümetin yasalarda yapacağı değişiklikleri olumlu bulduklarını ancak tüm çocuk ve gençlere İsveç’te kalma izni verilene kadar mücadeleyi sürdüreceklerini söylemişti. 

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan: Yüksek faize karşı olduğumu tekrar açıklıyorum

SONRAKİ HABER

İngiltere'de Brexit anlaşması reddedildi: AB kontrolden çıkıyor mu?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa