12 Aralık 2017 14:29
Son Düzenlenme Tarihi: 12 Aralık 2017 21:45

Tüm Emekli-Sen: 2018 yılı bütçesini kabul etmiyoruz

Tüm Emekli-Sen, Ankara ve Mersin'de düzenlediği basın açıklamalarıyla 2018 yılı bütçesinin emekçiler ve emeklilerin sırtına yüklendiğine dikkat çekti.

Tüm Emekli-Sen: 2018 yılı bütçesini kabul etmiyoruz

Paylaş

2018 yılı bütçe görüşmeleri Meclis’te görüşülmeye başladı. Tüm Emekliler Sendikası (Tüm Emekli-Sen) üyeleri 2018 bütçesine ilişkin görüş ve taleplerine ilişkin Ankara ve Mersin'de basın açıklaması düzenledi. Yapılan açıklamalarda 2018 yılı bütçesinin emekçiler ve emeklilerin sırtına yüklendiğine dikkat çekildi ve '2018 yılı bütçesini kabul etmiyoruz!' dendi.

ANKARA

Tüm Emekli-Sen üyeleri Ankara'da Sakarya Caddesi’nde basın açıklaması yapmak istedi.  OHAL nedeniyle Tüm Emekli-Sen üyelerine polisin izin vermemesi üzerine açıklama sendikanın genel merkezi önünde gerçekleşti. Açıklamayı okuyan Emekli Sen Genel Başkanı Salman Hürkardeş, 2018 yılı bütçesindeki 66 milyar bütçe açığına dikkat çekti.

Yıl içinde iğneden ipliğe her şeye yüzde 30, yüzde 50 zam yapıldığını belirten Hürkardeş, açlık sınırının 1600 TL olduğunu belirterek milyonlarca insanın açlık sınırı altında yaşadığını aktardı. Bütçe kaynaklarının emekçilerin günlük yaşamını kolaylaştırmak yerine yerli ve yabancı sermayeye aktarmayı hedefleyen, sermaye güçlerinin çıkarlarını korumayı temel alan bir mantıkla düzenlendiğini ifade eden Hürkardeş, 2018 bütçesinin de öncekiler gibi büyük oranda vergiler üzerinden toplanmasının hedeflendiğini söyledi.

2018 bütçe gelirlerinin yüzde 86'sını vergilerin oluşturduğunu  dile getiren Hürkardeş, vergilerin yüzde 60'ının ise dolaylı yani tüketim üzerinden alındığını söyledi. Bunlar dikakte alındığında bu yıl bütçesinin de emekçiler ve emeklilerin üzerine yıkıldığını vurguladı.

Hürkardeş, “AKP tarafından 2008 yılında çıkarılan 5510 sayılı SGK'nın 55 maddesi gereği, emekli aylıklarının her yıl Ocak ve Temmuz aylarında TÜİK tarafından, bir önceki altı aylık dönem için açıklanmış olan TÜFE artış oranı kadar arttırılması uygulamasına devam edilmektedir. Bu düzenlemeden de anlaşılacağı gibi ülkenin kalkınma ve büyümesinden biz emeklilere pay verilmemekte, ayrıca piyasadaki gerçek fiyat artışlarını yansıtmayan enflasyon rakamları ile emekli aylıklarımız günden güne erimeye devam etmektedir” diye konuştu.

MERSİN

Mersin'de "Özgürlük, Demokrasi Mücadelesinden Emekli Olunmaz" pankartının açıldığı basın toplantısında Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şubesi üyeleri, TBMM’de komisyon tarafından görüşülmeye başlanılan 2018 yılı Bütçe Kanun Tasarısı’nın emekçilerin ve emeklilerin elindeki ekmeği küçülteceğini  kaydederek, bu bütçeyi kabul etmediklerini kaydetti.

Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şubesi üyeleri, Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenledikleri basın açıklamasıyla TBMM'de görüşülmeye başlanan 2018 yılı bütçesine ilişkin düşüncelerini paylaştı. 2018 yılı bütçesinin yorumlandığı açıklamada konuşan Sendika Başkanı Adil Alaybeyoğlu, "Bu bütçe, emekçilerin sırtına daha fazla yük yüklendiği bir bütçedir" dedi.

Alaybeyoğlu, "Birden bire yüzde 11.1'lik bir büyüme ile dünyanın en çok büyüyen ekonomisine sahip olduğumuz, siyasi iktidar çevrelerince bangır bangır söyleniyor. Başta Merkez Bankası olmak üzere, her ne hikmetse 'Aralık ikinci haftada enflasyon düşecek' deniyor. Biz bu sözün Türkçesini şöyle anlıyoruz: Hani yılbaşı geliyor ya! İşçiler, emekçiler, kamu çalışanları kısacası 24 milyon üzeri insan, 'Yılbaşında acaba ekmeğimizi bir dilim daha arttırabilir miyiz?' diye sorarken, anlıyoruz ki 2018 yılının Ocak ayında açıklanacak enflasyon rakamlarıyla açıkça 'oynayacağız' diyorlar" ifadelerini kullandı.

"Demokratik ülkeyi bu bütçeyle hayata geçiremezsiniz" diyen Alaybeyoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Çünkü baktığımızda hayatın en temel üyelerine yüzde 3-4'lük zamlar uygulanırken, her ne hikmetse başta kendileri olmak üzere yüzde 40-50'lik zamlar alıyor ve dokunduğumuz ne var ise yüzde 40 zamlanıyor"

"Değerli arkadaşlar; Biz savaş bütçesi istemiyoruz!" diyen Alaybeyoğlu, sözlerini "Emekçilerin, emeklilerin daha insanca yaşayabileceği, çocuklarımızın daha özgür daha çağdaş eğitim alabileceği bir ülke istiyoruz. Alınteriyle üretenlerin ekmeğinin daha da arttırılmasını ve bu yaşa gelmiş bizlerin, 'çocuklarının geleceği' kaygısını taşımadan yaşamak istiyoruz" ifadeleriyle tamamladı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Kaşlılar otoban istemediklerini mahkemede tekrarladı

SONRAKİ HABER

Aziz Kocaoğlu'ndan CHP merkez yönetimine adaylık mektubu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa