12 Aralık 2017 10:59

İsveç Parlamentosu’nda ‘işyerinde taciz’ oturumu

İsveç Parlamentosu'nda kadına yönelik cinsel tacizin boyutları konuşuldu ve alınması istenen önlemler sıralandı.

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İsveç’te Sol Parti’nin talebi üzerine işyerlerindeki kadına taciz vakalarının ifşa edildiği “#Metoo/Ben de” kampanyası tartışıldı. Kampanyanın gün ışığına çıkardığı kadınlara yönelik cinsel tacizin boyutları ve alınması istenen önlemler, dünkü oturumda özel olarak ele alındı.

“Cinsel ilişkide onay yasası, cinsel suç işleyenlere verilen cezaların artırılması, kadın örgütlerine daha fazla kaynak aktarılması, adalet mekanizmasında çalışanların eğitimden geçirilmesi, iş güvencesinin sağlanması, okullarda verilen cinsel eğitimin iyileştirilmesi, işyeri temsilcilerinin yetkilerinin artırılması”, milletvekillerinin parlamentoda gündeme getirdikleri önerilerden bazıları.

#Metoo kampanyasına katılan kadınların anlatımlarının erkeklerin kadınlara yönelik cinsel baskı ve tacizlerini ortaya koyduğunu söyleyen Sol Parti Feminizm Sözcüsü Rossana Dinamarca, “Şimdi artık anlatılanların yol açtığı nedenleri ortadan kaldırmanın zamanı” dedi.

KADINLARIN ANLATIMLARINI OKUDUĞUMDA AĞLADIM

Moderat (Muhafazakar) Parti Milletvekili Jessica Polfjerd, #Metoo kampanyasına katılan kadınların anlatımlarını okuduğunda ağladığını ve partilerinin cinsel taciz ve tecavüz işleyenlere verilecek cezanın arttırılmasını istediğini söyledi.

Daha önce suça bulaşmış ve uyuşturucu bağımlısı kadınların maruz kaldıkları cinsel saldırıların kendisini öfkelendirdiğini söyleyen Çevre Partisi Yeşiller Milletvekili Janine Alm Ericsson, politikacıların görevinin toplumun en alt katmanlarında yer alanların haklarını savunmak olduğunu belirterek “İnsanlar topluma inançlarını kaybettiklerinde bunu yeniden sağlamak bizim görevimiz” dedi.

TOPLUMDAKİ BASKICI YAPILARI GÖRÜNÜR HALE GETİRDİ

Merkez  Parti adına konuşan Annika Qarlsson, okullarda verilen cinsel eğitimin iyileştirilmesi ve baskı altındaki kadınlara yardım eden kuruluşlara ve kadınları koruma evlerine verilen maddi desteğin iki katına çıkarılmasını istediklerini söyledi.

#Metoo kampanyasının toplumdaki baskıcı yapıları görünür hale getirdiğini söyleyen Qarlsson, yaz aylarında cinsel taciz ve tecavüzlerin başka kültürel geçmişten gelen erkekler tarafından yapıldığını iddia edenlerin sustuklarına dikkat çekti.

Liberal Parti Milletvekili Maria Arnholm, suskunluk ve ilgisizliğin cinsel saldırı ve tacizlere imkan tanıdığını söyledikten sonra cinsel suçlara verilen cezaların artırılmasını önerdi.

Yasalara göre işyerlerindeki cinsel tacizlere karşı önlem almanın işverenin sorumlulukları arasında olduğunu hatırlatan Hıristiyan Demokrat Parti Milletvekili Desiree Pethrus da, “Ayrımcılık Ombudsman’ı bu konuda konuştu. Belki cinsel baskıları ciddiye almayan işverenlere yönelik yaptırımların ağırlaştırılması gerekir. Biz Hıristiyan Demokratlar,  #Metoo’nun  daha önce anlatmaya cesaret edemeyenlere umut vermesini umuyoruz” dedi.

#METOO KRİZ KOMİSYONU OLUŞTURULMASI İSTENDİ

Cinsel tacizle güvencesiz çalışma arasında doğrudan bir ilişki bulunduğuna ve kadrolu olmayan kadınların daha fazla cinsel tacize uğradıklarına dikkat çeken Sol Parti Feminizm sözcüsü Rossana Dinamarca, partilerinin önerilerini; güvencesiz çalışma biçimlerinin kaldırılması, cinsel suç yasalarının gözden geçirilmesi, hukukçuların eğitilmesi, okullarda cinsel eğitim ve birlikte yaşama derslerinin iyileştirilmesi, işyeri temsilcilerinin yetkilerinin arttırılması olarak sıraladı.

Dinamarca, değişik etiketlerle sosyal medyada yapılan çağrılara katılan 70 bin kadının anlatımlarından sonuçlar çıkarılması ve zarar gören kadınlara destek verilmesi için  #Metoo Kriz Komisyonu  kurulmasını önerdi.

EŞİTLİK BAKANI: YENİ YASALAR YOLDA

Eşitlik Bakanı Åsa Regner,  #Metoo kampanyası sırasında Hükümetin kadınlara yönelik şiddet ve  namustan kaynaklı baskılara karşı ulusal bir strateji hazırladığını ve cinsel suçlara karşı yeni bir yasanın yolda olduğunu söyledi.

Regner, cinsel ilişkide onay yasasının da yeni yıldan önce parlamentoya sunulacağı sözünü verdi.

Parlamentodaki tartışmalardan sonra Regner, akşam saatlerinde  #Metoo gruplarını oluşturan kadınların temsilcileriyle bir toplantı yaptı.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kocaeli Üniversitesi'nde öğrenciler yemekten zehirlendi

SONRAKİ HABER

HDP’den Kayyum Raporu: Gasp ve düşmanlık göstergesidir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa