12 Aralık 2017 00:49

Silah tüccarlarının satışları arttı

Dünya'da silah satışları 5 yıllık gerilemeden sonra tekrar arttı. En fazla silah satanlar listesinin başında ABD ve İngiltere'den silah tüccarları var

Silah tüccarlarının satışları arttı

Paylaş

Ülke liderleri çatışmaları ve gerginlikleri büyüttükçe silah tekellerinin patronlarını ellerini ovuşturuyor. Dünyada silah satışları 5 yıllık gerilemeden sonra tekrar tırmanışa geçerken en büyük satıcılar listesinin ilk dördünde ABD ve İngiltere’nin dev şirketleri var. Rusya’nın bazı silah şirketleri de ABD’nin yaptırımları ve ekonomik sıkıntılara rağmen yükselişte.

İNSANLAR ÖLÜRKEN 374 MİLYAR KAZANDILAR

Stokholm Uluslararası Barış Araştırması Enstitüsü (SIPRI), dünyanın en büyük 100 silah satıcısı listesindeki şirketlerin 2015’te 370.7 milyar dolarlık satışlarının 2016’da 374.8 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Böylece dünya çapında silah satışlarının 5 yıl sonra ilk kez artışa geçtiğini duyurdu.

En büyük 100 satıcı listesinin başında ABD’den F-35 üreticisi Lockheed Martin, ikinci ve üçüncü sırada Boeing ve Raytheon, dördüncü sırada İngiliz BAE Sistemleri var. 

Silah satışlarının yüzde 10.7’sini Lockheed Martin yapıyor. Toplamın üçte ikisi, yani 217 milyar doları ABD şirketlerinden kaynaklanıyor.

2002’DEN BERİ YÜZDE 38’LİK ARTIŞ

En büyük 100 şirket listesindeki satışlarda 2015’e göre yüzde 1.9’luk artış ve ilk listeyi hazırladığı 2002’den beri yüzde 38’lik artış olduğunu belirten SIPRI’ye göre bunda bölgesel ve küresel siyasi gerilimlerle çatışmalardaki artış sebebiyle çok sayıda ülkenin ordusunu modernleştirme ve yeni silah sistemleri alma ihtiyacı duyması önemli rol oynadı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Merkel'den SPD ile görüşmeler öncesi mesaj

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa