Gen bahçesinde  ‘güvenlik’ kime lazım?

Fotoğraf: Evrensel

Gen bahçesinde ‘güvenlik’ kime lazım?

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesinin 40 yıldır kullandığı “narenciye araştırma ve gen bahçesi”nin nisan ayında polisler tarafından basılması ve öğretim görevlilerinin darp edilmesine ilişkin sonu önergesi İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından yanıtlandı. Şahin, “güvenlik amacıyla’ yanıt

Hilal Yağız

SALDIRIYA DEĞİNMEDİ

Milli Eğitim Bakanlığından konuyla ilgili yanıt gelmezken, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’den gelen bir paragraflık cevap ise şöyle oldu: Amaç sadece güvenlik! Alan yeni kurulan Bilim ve Teknoloji Üniversitesine tahsis edildi. Bahçede jeolojik çalışmaların engellenmesi üzerine alana girildi. İl Emniyet Müdürlüğü tarafından gerekli emniyet tedbirleri alınarak sadece güvenlik koridoru oluşturuldu, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi tarafından 1700 dekar arazinin 18 ayrı noktasında sadece 6 santimetre çapında delik açılarak toprak numunesi alındı ve hiçbir ağaca, bitki örtüsüne zarar verilmedi” dedi. Şahin, öğretim görevlilerine yönelik saldırı konusunda ise yorum yapmadı.

KAMPÜS ALANI DEĞİŞMEYECEK

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yapılması planlanan Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin kampüs alanını değiştirmeyi planlamadıklarını belirtti. Bakan Mehmet Şimşek, üniversite bahçesinin “Korumayı gerektirecek kadar” zarar görmeyeceğini ileri sürerek, kullanılan “gen bahçesi” bölümünün çok küçük bir alanla sınırlı olduğunu savundu. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net