11 Aralık 2017 22:14

Erdoğan Putin'i kabul etti: Kudüs konusunda aynı görüşteyiz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir araya geldi.

Erdoğan Putin'i kabul etti: Kudüs konusunda aynı görüşteyiz

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda görüştü.

Erdoğan ve Putin yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından açıklama yaptı.

Erdoğan, bu yıl içinde 8. kez bir araya geldiklerini belirterek, "Bu yakın diyalog ikili ilişkilerimizin ve bölgeye dair teşriki mesaimizin boyutlarını ortaya koyuyor" dedi. Rusya ile Türkiye arasındaki ikili ticaret hacminin 2017'nin ilk 10 ayı itibariyle yüzde 10 arttığını belirten Erdoğan, bu yıl 4.5 milyon Rus turistin Türkiye'ye geldiğini belirtti.

Kudüs'le ilgili gelişmelerin görüşmenin önemli konuları arasında olduğunu belirten Erdoğan,  "ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı tüm dünyada infial yarattı. Müslümanlarla beraber, Hıristiyanları ve aklı selim Yahudileri hayal kırıklığına uğrattı. Haftasonu protestolarda İsrailli askerler 4 Filistinliyi şehit etti. Gazze uçaklarla bombalandı. İsrail yangına körükle gitmeye devam ediyor"  diye konuştu. Erdoğan Kudüs konusunda Putin'le aynı görüşte olduklarını savundu.

SURİYE İLE İLGİLİ İKİNCİ GÖRÜŞME YAPILACAK

Görüşmede Suriye konusunu da ele aldıklarını belirten Erdoğan, "Bundan sonraki adımımız, en kısa zamanda Soçi'de ikinci görüşme, buluşmamızı yapmaktır. Ne gibi ilave adımlar atabileceğimizi de istişare ettik" dedi.


Ankara'da bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirten Putin de şu açıklamalarda bulundu:

"Ülkelerimiz sıkı işbirliği içerisindeler, işbirliğimiz başarılı bir şekilde devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ocak'tan Eylül'e kadar ticaret hacmimizin yüzde 36 oranında arttığını konuştuk. Bütün bunlar ortak kararlarımız sayesinde olabildi.

Suriye'de siyasi çözüm konusunda Soçi'deki görüşmede vardığımız mutabakatların yerine getirilmesiyle ilgili görüştük." (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Roboskîliler Meclis Başkanı’na tepki gösterdi

SONRAKİ HABER

İzmir'de eski bir binada çökme: 1 kişi enkaz altında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa