EMEP’ten Akkim’e destek: Dayanışma örülmeli

EMEP Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel direnişteki Akkim işçilerini ziyaret etti.

Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, sendikalaştıkları için işten atılan ve 134 gündür direnişte olan Akkim işçilerini ziyaret etti. Tüzel, direnişin başarıya ulaşması açısından gündemde tutulması ve etkili eylemler yapılması gerektiğini belirterek, dayanışmanın önemine dikkat çekti.

Petrol-İş’te örgütlendikleri için işten atılan Akkim işçileri, Hadımköy’de bulunan fabrika önündeki direnişlerini 134 gündür sürdürüyor. İşçileri ziyaret eden Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve 24-25. Dönem İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ziyaret etti.

Sendikalaşmanın zorluklarına değinen Tüzel, hukuki mücadelenin önemli olduğunu ama işçilerin mahkemelere bel bağlamaması, öncelikle kendi gücüne güvenmesi gerektiğini söyledi. Tüzel, “Sendikalaşmak ne yazık ki Anayasal bir hak ama havada kalıyor. Bunu siz kendi hayatınızdan daha iyi biliyorsunuz. Sendikalaşmak isteyen işçilerin karşı karşıya kaldığı şey aynı sizin gibi işten atılmak oluyor” dedi.

PATRONU ZORLAYACAK EYLEMLER YAPILMALI

Hadımköy’ün merkezi bölgelere uzak olmasının direnişin gündemde tutulması açısından olumsuz bir etkisi olduğunu söyleyen Tüzel, “Bu nedenle bir yandan işçi örgütlerinin direnişi gündemde tutmaya çalışması, bir yandan da sermaye dünyasını rahatsız edecek bir şeyler yapılması gerekiyor” diye konuştu. İşe iade davası açmanın zaten sendikanın görevi olduğunu, ama patronların “En kötü veririz tazminatı, kapatırız dosyayı” diye baktığını belirten Levent Tüzel, şöyle devam etti: “Onun için daha çok tabi ki sizin buradaki direnişin ses vermesi önemli. En çok da içeride çalışan diğer arkadaşların bu direnişe sahip çıkması, örgütlü mücadele hakkına sahip çıkması gerekir. Üretim sürecine müdahale açısından hem sendikanın hem de sizin neler yapabileceği önemli.” Dayanışmanın örgütlenmesi için direnişteki işçilerin daha aktif olması gerektiğini söyleyen Tüzel, “Tabi ki bu çadır alanı da önemli ama dışarılarda koşturmak, bunun için bir çalışma planına sahip olmak gerekiyor” dedi.

BASKILAR SÜRÜYOR

Daha sonra işçiler, direniş sırasında karşılaştıkları zorlukları anlattılar. Patronun içerideki işçilere çok yoğun baskı uyguladığını belirten işçiler, “Dışarıda karşılaştığımız arkadaşlarımız bizimle görüşmekten çekiniyor. Cuma namazına birlikte gittiğim arkadaşlar selam vermiyor. Bazı işçiler, baskılara dayanamayarak tazminatsız olarak işten çıktı” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 11 Aralık 2017 18:40
www.evrensel.net