07 Ağustos 2012 11:00

Sen misin ÇAYKUR’u eleştiren

Tek Gıda-İş Sendikası Rize Pazar Melyat Çay Fabrikası iş yeri temsilcisi 25 yıllık kadrolu işçi Metin Posta çalıştığı kurumdan 2 gün izin alıp çay üreticilerinin kota ve kontenjan karşıtı eylemine katıldığı için cezalandırıldı. Eylemde yaptığı basın açıklamasında kurumu küçük düşürd&uu

Sen misin ÇAYKUR’u eleştiren

Paylaş
Gençağa Karafazlı - Fehmi Demir

Metin Posta’nın iş akdinin feshi 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25 / 11 (e )ve (g )maddelerine göre gerçekleştirilmiş. Gerekçesi ise, “2 gün izinsiz ve mazeretsiz işe gelmemek ve basın yoluyla genel müdürlük makamını küçük düşürücü açıklamalar yapmak...”
Oysaki Metin Posta 21 Mayıs 2012 tarihinde mazeretini belirten izin dilekçesini çalıştığı kuruma sunmuştu. Personel Müdürü Yüksel Sarı’dan olur almıştı. Kurum müdürlüğüne vekaleten bakan Güven Zaman da izin dilekçesini aynı tarihte onaylamıştı.
Bütün bu yasal süreç tamamlandıktan sonra çay üreticilerinin protesto eylemine katılarak bir açıklama yapan Metin Posta’nın konuşması birilerini rahatsız etmiş. Anlatılanlara göre müdürlük görevini o gün vekaleten yürüten Güven Zaman onaylamış olduğu izin dilekçesini daksille silip sümen altı etti. İzni onaylayan kısım müdürü konuyla alakalı hiçbir beyanda bulunmadı.
Tüm bunların doğal bir sonucu olarak Metin Posta’nın izni yok sayıldı.
Bu yaşanan süreçle hiçbir bilgi sahibi olmayan Metin Posta izinli olduğunu düşünerek 2 gün süre ile işe gitmedi. Aradan 6 gün gibi bir süre geçtikten sonra 26 Mayıs 2012 tarihinde Metin Posta hakkında şu şekilde bir rapor hazırlandı: “2 gün izinsiz ve mazeretsiz işe gelmediği... Çay üreticilerinin kota ve kontenjana karşı düzenlemiş oldukları basın açıklamasına katılarak kurumu küçük düşüren açıklamalar yaptığı...”
Rapor üzerinden hakkında soruşturma başlatılan Metin Posta’nın, görevlendirilen müfettişlerin düzenlediği rapor doğrultusunda iş akdi ihbarsız ve tazminatsız olarak feshedildi.

SENDİKACILARDAN TEPKİ
İşçilerin haklarına yönelik haksız saldırılar karşısında sessiz kalmayacaklarını açıklayan Tek Gıda İş Sendikası Rize 1No’lu Şube Başkanı Türk İş Temsilcisi Ziya Aksoy, 2 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Çiftçi, 3 No’lu Şube Başkanı İsmail Rakıcı ve şube yöneticileri karara tepki gösterdi.
Şubeler adına bir basın açıklaması yapan 4 No’lu Şube Başkanı Fevzi Akınç şunları söyledi: “Çay üreticilerinin kota ve kontenjan uygulamaları ve çayda yaşanan sorunların dile getirildiği kitlesel bir basın açıklamasına katılmış burada bir çay üreticisi bir sendika temsilcisi olarak konuşma yapmıştır. Çay işletmeleri genel müdürlüğünün Metin Posta arkadaşımızla ilgili aldığı iş akdi fesih kararı adil bir karar değildir. Bir işçinin hem sendikal faaliyetlerde bulunma hem de siyasal bir partinin mensubu olarak da faaliyet içerisinde olması ve böyle bir kimlikle çıkıp üreticilerin ve ya işçilerin hakları konusunda basın açıklaması yapması en demokratik bir hakkı kullanması  yasalarımızda suç değildir. Bir işçi bir çay üreticisi olarak Metin Posta arkadaşımız yaşanan sıkıntılarla ilgili düşüncelerini ifade etmesi kadar doğal bir olay olamaz. Verilen yasal izni yaptığı basın açıklaması sonrası yok sayarak bir işçi arkadaşımızın 25 yıllık emeğinin yok sayılmasını Tek Gıda İş Sendikası üye ve yöneticileri olarak asla kabul etmiyoruz.”
(Rize/EVRENSEL)


ÇAY MI ÇALDIM YOLSUZLUK MU YAPTIM?
İş hakkı feshedilen Tek Gıda İş Sendikası üyesi 25 yıllık İşçi Metin Posta dün Rize Adliyesine giderek işe iade davası açtı.
Gelişmeler hakkında görüşlerini sorduğumuz Posta şunları söyledi: “21 Mayıs 2012 tarihinde yaptığım basın açıklamasına gelince; her ne kadar ÇAYKUR da işçi olarak çalışıyorsam da aynı zamanda da çay üreticisiyim, ÇAYSEN kurucu üyesiyim, Tek Gıda İş Sendikası işyeri temsilcisiyim, Pazar Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesiyim, ÖDP Rize il yöneticisiyim.
Çayda yaşanan olumsuzlukları, sıkıntıları dile getirmek bir vicdani görevimdir.Çay mı çaldım, Hırsızlık mı yaptım, Yolsuzluk mu yaptım, Kurumu zarara mı uğrattım? ÇAYKUR Genel Müdürlüğüne soruyorum? Yoksa işten çıkarmaların bir başlangıcı mı?”

ÖNCEKİ HABER

Tuzla Organize Sanayide yangın

SONRAKİ HABER

'NASA Ay’da su üretmenin formülünü buldu' iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa