11 Aralık 2017 09:17

Sandık kurulu başkanlığı yeniden gündemde

Muhalefetin tepki gösterdiği sandık kurulu başkanlığı ve müşahitlik düzenlemelerinin uyum yasasına ekleneceği iddia edildi.

Sandık kurulu başkanlığı yeniden gündemde

Paylaş

Meclis'te geçen haftalarda yasalaşan Yüksek Seçim Kurulu Yasası’na konulmak istenen ancak muhalefetin eleştirileri üzerine metinden çıkartılan 2 tartışmalı düzenleme yeniden gündeme geliyor. Hükümetin sandık kurulu başkanları ve müşahitlik düzenlemelerini, uyum yasasının içine koyacağı öğrenildi.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, sandık kurulu başkanlarının parti temsilcilerinden olma uygulamasına son veren ve bu kişiler için devlet memuru olması zorunluluğu getiren düzenleme ile partiler ve bağımsız adayların sandık sayısının iki katı kadar müşahit adına düzenlenmiş fotoğraflı müşahit kartını ilçe seçim kuruluna teslim etmeleri zorunluluğu TBMM'de tartışma yarattı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) düzenlemesi, eleştiriler üzerine bu tartışmalı maddeler olmadan yasalaştı.

Ancak AKP'nin tartışma yaratan maddeleri uyum yasaları çerçevesinde çıkarmak istediği öğrenildi. Buna göre, parti müşahiti olmayı zorlaştıracak düzenleme uyum paketine taşınacak. Ayrıca, sandık kurulu başkanlarının devlet memuru olması zorunluluğu da yeniden getirilecek.

Muhalefet, bu düzenlemelerin iktidar dışındaki partilerin sandık denetimini engelleme amaçlı olduğunu belirtiyor. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

İTO Başkanı İbrahim Çağlar hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa