10 Aralık 2017 21:06
Son Düzenlenme Tarihi: 10 Aralık 2017 23:51

İsrail Başbakanı: Erdoğan'dan ahlâk dersi alacak değilim

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'İsrail bir terör devletidir' açıklamasına İsrail Başbakanı Netanyahu cevap verdi: Erdoğan'dan ahlâk dersi alacak değilim.

İsrail Başbakanı: Erdoğan'dan ahlâk dersi alacak değilim

Paylaş

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ortak basın toplantısında ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına ilişkin açıklamalarda bulundu. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "İsrail bir terör devletidir" açıklamasına "Erdoğan'dan ahlâk dersi alacak değilim" sözleriyle yanıt verdi. 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu basın açıklamasında "Filistinliler, Kudüs'ün İsrail'in başkenti olduğu gerçeğiyle ne kadar çabuk yüzleşirlerse, barış o kadar çabuk gelir" dedi.

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan ahlâk dersi alacak değilim" ifadelerini kullanan Netanyahu, "Sayın Erdoğan İsrail'e saldırdı. Kendi ülkesinde Kürt köylerini bombalayan, gazetecileri hapse atan, İran'ın uluslararası yaptırımları delmesine yardım eden ve Gazze dahil teröristlerin masum insanları öldürmesine yardım eden bir liderden ahlâk dersi alacak değilim" diye konuştu.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, partisinin Sivas’taki kongresinde “İsrail terör devletidir, terör. 14 yaşındaki çocuğu, gözleri bağlı olarak bu teröristler bakın ne halde sürüklüyorlar” demişti.

MACRON: KARARI ONAYLAMIYORUZ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise açıklamasında, İsrail-Filistin sorununun çözümü için iki devletli çözüm gerektiğini vurguladı. Macron İsrail Başbakanı'na, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını onaylamadığını ilettiğini belirtti. Fransa Cumhurbaşkanı diğer yandan İsrail'in güvenliğine yönelik her türlü tehdidi kınadığını da söyledi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜNDEN CEVAP

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sözlerine cevap verdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

"İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Türkiye Cumhuriyeti ve Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik açıklamalarını en sert biçimde kınıyoruz. Uluslararası hukuk kurallarını hiçe sayan, Filistin halkının yüzlerce yıllık vatan topraklarını işgal eden, Birleşmiş Milletler kararlarını sistematik biçimde ihlal eden İsrail’in öncelikle kendi yaptıklarının hesabını vermesi gerekir. 

Binlerce masum Filistinliyi katleden, Filistinlilerin topraklarını açık hava hapishanesine dönüştüren bir zihniyetin suçluluk duygusunu bastırmak için ortaya attığı iddia ve suçlamaları ciddiye almak mümkün değildir. İlk kıblemiz olan Kudüs’ü, bir oldu bitti ile işgal devletinin başkenti yapacaklarını sananlar, abesle iştigal etmektedirler. İsrailli yetkililer ülkemize ve liderimize saldırmak yerine Filistin topraklarının işgaline son vermelidir. 

Türkiye Cumhuriyeti dünyanın her yerinde olduğu gibi Filistin’de de hakkın, hukukun ve mazlumların yanında olmaya devam edecektir." 

MAHİR ÜNAL: ŞİDDETLE KINIYORUZ

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve  Parti Sözcüsü Mahir Ünal, "İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik sözlerini şiddetle kınıyoruz" dedi. 

Ünal resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik sözlerini şiddetle kınıyoruz.Bir işgal devletinin başında,her türlü hukuksuzluğa imza atanları bölgenin tarihi ve siyasi gerçeklerine aykırı olan tüm eylemlerine son vermeye çağırıyoruz. Türkiye bölgesinde barış ve istikrarı sağlamaya, mazlumun ve mağdurun yanında olmaya, hakkın yanında saf tutmaya, her türlü hukuksuzluğun karşısında olmaya devam edecektir." (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

İHD'den etkinlik: OHAL değil, insan hakları

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa