10 Aralık 2017 14:26

Orhan Sarıbal’dan bakliyatta gümrüğün sıfırlanmasına tepki

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal: AKP bu politikaları uygulamayı sürdürürse, ülke ithalat cenneti haline gelecek, tarım ve çiftçilik sıfırlanacak.

Orhan Sarıbal’dan bakliyatta gümrüğün sıfırlanmasına tepki

Paylaş

Yayımlanan bir kararname ile kuru fasulye, barbunya, nohut ve börülce ithalatında gümrük vergileri sıfırlanmasına tepki geldi. Son bir yıl içerisinde hükümetin, tarım ve hayvancılıkta gümrük vergilerini sıfırlayan sayısız kararının arka arkaya gelmesi, çitçilere ‘sırada hangi üründe ithalatın önü açılacak’ dedirtti.

Konuda yazılı açıklama yapan CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Hükümet bu kararla ülkemize tarım ürünleri satan başka ülkelerin çiftçilerini desteklemektedir. AKP bu politikaları uygulamayı sürdürürse, ülkemiz ithalat cenneti haline gelecek, tarım ve çiftçilik sıfırlanacaktır” dedi.

Çiftçinin kullandığı mazot, gübre, tohum gibi girdilerde, dışa bağımlılığın sonucu, fiyatların fahiş bir şekilde arttığına dikkat çeken Sarıbal, “Buna karşılık çiftçi yeterinde desteklenmemekte ve ürün fiyatları düşük tutulmaktadır. Sübvansiyonlu ucuz ithal ürünlerle rekabet şansı bulunmayan çiftçimize bu durumda tarımı, toprağı terk etmekten başka çare kalmamaktadır. Bu politikalarla Türkiye’nin dışa bağımlılıktan kurtulması ve gıda egemenliğini sağlaması mümkün değildir” tespitin yaptı.

BAKLİYAT EKİM ALANLARI DARALIYOR

Son 25 yılda nüfus yaklaşık 23 milyon (yüzde 40 oranında) artarken, yemeklik baklagiller üretimine ayrılan araziler yüzde 65 oranında gerileyerek 2 milyon hektardan 715 bin hektara düştü.

Buna bağlı olarak bakliyat üretimi de 2 milyon tondan 1.1 milyon tona indi. 15 yıllık AKP döneminde baklagil ekim alanlarındaki daralma ise şöyle gerçekleşti: Nohutta yüzde 46, kuru fasulyede yüzde 50, kırmızı mercimekte yüzde 44, yeşil mercimekte yüzde 77, börülcede yüzde 39.

Ekim alanlarının daralması üretim miktarına da olumsuz yansıyor. Söz konusu dönemde üretimdeki gerileme nohutta yüzde 30, kuru fasulyede yüzde 6, kırmızı mercimekte yüzde 31, yeşil mercimekte yüzde 69, börülcede yüzde 15 civarında.

‘ÇİFTÇİYİ İTHALATLA TERBİYE’ ÇÖZÜM DEĞİL

Tarımsal üretimde koruma duvarlarını kaldırmanın, ‘başka ülkelerin sübvansiyonlu ürünlerine kapıları sonuna kadar açmak’ demek olduğu söyleyen Orhan Sarıbal, “Gümrük vergisi oranlarını düşürmek veya sıfırlamak üretimi değil ithalatı teşvik etmektir. Bu şekilde çokuluslu tarım tekelleri ülkemize tarım ürünleri satan başka ülkelerin çiftçilerine kaynak aktarılmaktadır” dedi.

Çözümün ‘çiftçiyi terbiye edici’ ithalat politikalarında, gümrük vergisini sıfırlamakta aranmaması gerektiğini vurgulayan Sarıbal çözüme yönelik şu tespiti yaptı:
“Üretim maliyetlerinin düşürülmesinde, destekleme politikasında ve daha da önemlisi üretim planlamasında aranmalıdır.”

SON BİR YILDA ALINAN GÜMRÜKSÜZ İTHALAT KARARLARI

  • 2017 yılında yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararları ile canlı hayvan ve kırmızı et ile muhtelif hayvan yemleri, hububat ve bakliyatta gümrük vergisi oranları yüzde sıfıra düşürüldü.
  • 31 Aralık 2016 tarihli kararname ile Et ve Süt Kurumu’na 2017 yılı sonuna kadar sıfır gümrükle 500 bin büyükbaş canlı hayvan ithalat yetkisi verildi.
  • 29 Temmuz 2017 tarihli kararname ile Et ve Süt Kurumu’na sıfır gümrükle 90 bin ton kırmızı et, 500 bin büyükbaş ve 475 bin küçükbaş olmak üzere 975 bin baş canlı hayvan ithalat yetkisi verildi.
  • 29 Temmuz 2017 tarihli kararname ile Toprak Mahsulleri Ofisi’ne 750 bin ton buğday, 700 bin ton arpa, 700 bin ton mısır ve 100 bin ton pirincin yine sıfır gümrükle ithalat yetkisi verildi.
  • 22 Kasım 2017 tarihli kararname ile saman ve kaba yemi de kapsayan ürünlerin ithalatında gümrük vergisi oranı yüzde sıfıra düşürüldü.
  • Son olarak 2 Aralık 2017 tarihli kararname ile kuru fasulye türleri, barbunya, nohut ve börülce ithalatında gümrük vergisi oranı yüzde sıfıra düşürüldü. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrail terör devletidir

SONRAKİ HABER

CHP’li Öztrak: Damat, bütçe okuması bilmiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa